Zatímco do loňského prosince mohli lidé o vydání občanky požádat na obecních úřadech, které vedou matriku, od nového roku je to možné jen na obcích s rozšířenou působností.

Přeloženo z úřednické řeči do podoby čísel: Ještě v prosinci přijímalo na Šumperku a Jesenicku žádosti čtyřiadvacet obecních a městských úřadů, nyní jsou to úřady jen ve čtyřech největších městech: Šumperku, Zábřehu, Mohelnici a Jeseníku.

Největší komplikace tak změna způsobila lidem, kteří od zmíněných center bydlí nejdál. V případě Jesenicka jsou to lidé z Javorníku a okolí. „Když jsem si potřebovala vyměnit občanku, stačilo zajít na radnici a zabralo mi to pár desítek minut. Teď bych musela jet až do Jeseníku. To bych si kvůli výměně občanky měla vzít dovolenou?“ postěžovala si jedna z obyvatelek Javorníku.

Nepříjemná je novinka také pro lidi žijící v odlehlém regionu Staroměstska. Od nového roku odtud musí lidé za vyřízením občanského průkazu jezdit až do Šumperka.

„Pro náš region postižený vysokou nezaměstnaností je to další ztížení životních podmínek. Když pojede třeba rodič s dítětem vyřídit občanku, bude ho to stát i s cestou a poplatkem kolem tří set korun. To je pro zdejší lidi opravdu hodně,“ řekla starostka Starého Města Vlasta Pichová (nez.)

Více práce mají i referentky na úřadech. Zatímco v loňském roce k 11. lednu v Jeseníku evidovali 147 žádostí o občanský průkaz, letos zdejší městský úřad za necelé první dva týdny osobně navštívilo 272 lidí. Nápor lidí podle svých slov úředníci zvládají.

„První týden jsme zaznamenali výpadky v počítačové síti, to ale byl celorepublikový problém. Fronty se tvoří jen nárazově. Prodloužila se ale čekací doba. Průměrná doba nabírání žádosti o občanský průkaz je deset minut,“ řekla vedoucí správního odboru jesenické radnice Veronika Klementová.

V Jeseníku si mohou lidé přijít průkaz vyřídit nejen v úředních hodinách, ale i v ostatní dny, nejlépe po předchozí domluvě.

Snížení počtu míst, kde je možné o občanky žádat, souvisí s koncem papírových formulářů. Dnes se žádost podává prostřednictvím elektronického systému. K tomu je ale třeba speciální vybavení, které nebylo možné pořídit všude.

Změny s sebou nesou i několik příjemných novinek. Například fotku na občanský průkaz lidem pořídí přímo na úřadě v digitální podobě. K nepohyblivým lidem mohou úředníci vyjet s mobilní kanceláří.

Občanku mohou dostat i děti

Asi největší novinkou je však fakt, že občanský průkaz mohou dostat i děti mladší patnácti let, prakticky už hned po narození. Od nového roku si totiž rodiče nemohou do občanského průkazu nechat zapsat své děti. 26. června navíc přestanou platit i zápisy dětí ve dříve vydaných cestovních pasech a občanských průkazech.

Kdo tak bude chtít například s dětmi vyjet na rodinný výlet do polského příhraničí, bude mu muset nechat vystavit občanku nebo pas.

„Zatím jsme měli tři žádosti o dětský občanský průkaz. Nejmladší bylo tříměsíční miminko. U malých dětí je úřední procedura časově nejnáročnější. Je tam třeba spolupráce dvou referentek a matky. Vypadá to trochu jako u doktora,“ poznamenala Klementová.