Zubní lékař Karel Michálka provozoval jednu ze dvou posledních zubních ordinací v Javornickém výběžku.

„Snažili jsme se ho v té pozici udržet poměrně dlouho. Hodně nám vycházel vstříc, ale pak už řekl, že mu síly nestačí. Myslím, že jsme pro něj udělali maximum, ale zdraví je na první místě a rozhodl se, že svoji praxi ukončí,“ řekl starosta Javorníku Jiří Jura.

O zubní lékaře Javornický výběžek přichází dlouhou dobu. Zdravotnickou dokumentaci od lékařů, kteří ukončili svoji činnost, přebírá desátým rokem krajský úřad. Z jeho přehledu vyplývá, že ve výběžku ukončili činnost za tuto dobu tři zubaři: kromě Javorníku také ve Vidnavě a Velké Kraši. V současnosti zde funguje jediná ordinace v Žulové.

Zubních lékařů na Jesenicku ubývá celkově.

„V okrese Jeseník nyní zde působí 21 poskytovatelů na 22 místech,“ uvedla mluvčí Olomouckého kraje Eva Knajblová. Před osmi lety to bylo 25 stomatologů. Z údajů uveřejněných na webu Česko v datech navíc vyplývá, že už v roce 2013 bylo více než třetině zubařů na Jesenicku mezi 60 a 69 lety.

Specifikem Jesenicka je také skutečnost, že se drtivá většina zubařů koncentruje v okresním městě. Mimo Jeseník se ordinace nacházejí jen v pěti obcích či městech: ve Zlatých Horách, Mikulovicích, Písečné, České Vsi a Lipové-lázních.

Obyvatelům Javorníku se přece jen blýská na lepší časy.

„Jsme v kontaktu s mladým lékařem, který má zájem zde fungovat. Chceme pro něj připravit novou ordinaci. Myslím, že podmínky splníme. Pan doktor přislíbil, že by k nám někdy v srpnu nastoupil. Těšíme se, že bude v Javorníku mladý perspektivní lékař,“ uzavřel starosta Jura.