„Tady se parkuje všude, v zákazech běžně, večer tady už auto nepostavíte. Lidé se někdy nedostanou ani k popelnicím. Vrcholem ale bylo, když nedávno hořelo ve výtahové šachtě. V akci bylo nejméně patnáct hasičů i s těžkou technikou, s cisternami se ani neměli kde otočit a museli pomalu couvat přes celou Zahradní. Mě z toho mrazí, hasiči nám totiž říkali, že pokud by v šachtě začal hořet olej, oheň by byl během chvilky až v sedmém patře,“ zlobí se obyvatelka panelového domu v Zahradní ulici Milena Havlíčková.

Podle hasičů nejsou tyto situace nijak neobvyklé, stojící auta na sídlištích představují zpravidla zdržení celého zásahu.

„Na sídlištích jsou většinou vyznačena místa pro nástupní plochu hasičské techniky, kde by lidé neměli parkovat. To ale opravdu mnozí řidiči nerespektují. V případě, že je to možné, hasiči použijí delší hadice. Ale někdy také musejí kromě strojníka všichni z cisterny ven a překážející auta přemísťovat ručně, pokud se jedná o osobní vozy. V krajním případě se situace řeší pomocí odtahové služby, ale to již představuje velkou časovou ztrátu,“ vysvětlila mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Vladimíra Hacsiková.

Šumperská radnice se snaží na problémy s parkováním reagovat, nyní se například dokončuje nové parkoviště u šumperské nemocnice. Začalo se také s budováním parkoviště na náměstí Republiky, které bude dokončeno příští rok. Jenže další výhledy na stavbu nových parkovišť v Šumperku jsou již méně optimistické.

V husté panelové zástavbě místa pro auta citelně chybějí například ve Finské, Fibichově či Evaldově ulici. Projekty jsou sice zpracovány, ale není vyloučeno, že se v příštím roce na milionové investice do těchto lokalit peníze v městské kase nenajdou. Důvodem je hospodářská krize a s ní související prudký pokles daňových příjmů do městské kasy.

„Bohužel, město se může pustit jen do akcí, na které má,“ řekl šumperský místostarosta Petr Suchomel.