„Fungující hodiny na věži, to je služba městu. Když už na věži jsou, měly by ukazovat přesný čas, je to vizitka farnosti. Čím déle ty naše ukazovaly čtvrt na čtyři, tím častěji se množily dotazy, proč hodiny stojí, kdy se konečně opraví? Takže je to pro nás priorita,“ řekla farářka Československé církve evangelické v Šumperku Hana Chroustová.
Čas hledání a rozhodování, zda koupit hodiny nové, nebo se pokusit sehnat někoho, kdo by stroj opravil, ukončil až koncem loňských prázdnin tip na skupinu nadšenců, která se pravidelně stará například o hodiny ve věži kostela u bývalých zábřežských kasáren. Ve svém středu má i profesionálního hodináře Jiřího Valentu. Pak už zbývalo jen sehnat peníze.
Opravu umožnil příspěvek šumperské radnice, která poskytne dvacet tisíc korun na práci hodinářů. Dalších patnáct až dvacet tisíc korun bude stát materiál a cestovné. To už zaplatí farnost. Opravy se dočkají i ciferníky a přenosové tyče.
Spustit půlmetrákový stroj a dřevěnou skříň z podesty uprostřed věže dolů představovalo docela napínavou operaci. Trvala dvě hodiny a partě hodinářů dala zabrat.
„Generální oprava přišla za pět minut dvanáct. Menší zásah by sice hodiny také zprovoznil, ale na jeden, na dva roky. Problém vydřených ložisek by se prohluboval stejně jako další závady. Takhle budou hodiny fungovat nejméně dalších padesát let,“ řekl člen hodinářské party Vladimír Jelínek.
Hodinový stroj opouštěl své místo ve věži po sto letech. Opačnou cestu vzhůru absolvoval v roce 1910, kdy je do věže nainstalovala firma Rudolf Thöndel z Uničova. Ta o dva roky dříve dodala i hodiny pro evangelický kostel v Zábřehu.
Svatostánek šumperských evangelíků byl otevřen po pětiletém budování už v roce 1874, ale teprve o dalších třicet let později se evangelíci rozhodli přidat k němu i věž. Její projekt zpracoval v březnu roku 1907 vídeňský architekt Georg Berger a stavba věže byla dokončena v roce 1908.