O příčinách tragédie, k níž došlo 23. srpna u Libivé na Šumpersku, se objevil nespočet spekulací. Policie zatím vyšetřování neuzavřela.

Těžce zraněný záchranář je stále v péči Fakultní nemocnice Olomouc. V pátek už mohl být přeložen z traumatologie na rehabilitaci.

Čtyři hasiči tehdy v pátek v podvečer spěchali k dopravní nehodě. Na silnici I/44 mezi Libivou a Vlachovem se cisterna měla střetnout s osobním autem, které bylo podle policie zasaženo lehce.

Hasičská tatrovka skončila mimo vozovku, kde se převrátila na střechu.

Ilustrační foto.
Střelba v Zábřehu: zraněného vezla záchranka ve vážném stavu

Poloplná nádrž? Nemožné

V troskách kabiny, která narazila do topolu, zahynul sedmapadesátiletý velitel a jeho kolega utrpěl těžká poranění, přišel o nohu. Dva další záchranáři byli zraněni lehce.

Po nehodě se spekulovalo o možné vině řidiče osobního auta, zda rychle nevyjel z táhlé zatáčky v úseku, který svádí k vyšší rychlosti než je sedmdesátka.

Došlo na teorie, zda cisterna případně neprojížděla zatáčkami poloplná.

„Tato situace nemohla nastat. S poloplnou nádrží nelze vyjet. Pokud u zásahu nejsme schopni doplnit vodu do plna, musíme nádrž vypustit, oznámit to na operační středisko, vrátit se na základnu a tam doplnit,“ vysvětloval velitel zábřežského sboru Jan Šváb.

Několik operací

Policie, která hasičskou tatrovku starou dva roky zajistila a podrobila technické expertíze, na tragické nehodě stále pracuje. Šetření nebylo ukončeno.

„Kriminalisté shromažďují vyžádané podklady a zároveň čekají na výsledky znaleckého zkoumání,“ informovala policejní mluvčí Jiřina Vybíralová.

Těžce zraněný hasič je doposud v péči lékařů Fakultní nemocnice Olomouc.

„Pacient byl v pátek přeložen z Traumatologické kliniky na její Oddělení rehabilitace,“ uvedl mluvčí nemocnice Adam Fritscher.

Záchranář podstoupil několik operací a další velké zákroky by jej už čekat neměly.

„Absolvuje běžné rehabilitační terapie,“ dodal mluvčí nemocnice.

Stovky tisíc ve sbírce

Na podporu rodin obou hasičů byla vyhlášena veřejná sbírka. Vlna solidarity je od počátku nebývalá. Podle odborového svazu hasičů je na každém kontě přes 800 tisíc korun.

„Jsme za to moc rádi. Ale přispívá se nejen na tyto sbírky, ale například obce si vytvářejí darovací smlouvy, někteří lidé přišli osobně,“ popisoval za Základní organizaci odborového svazu hasičů Šumperk Martin Přidalík.

Lidé poslali padesát korun i několik stovek tisíc. Mezi dárci jsou i známá jména.

Předseda hnutí ANO a premiér Andrej Babiš poslal na podporu každé z rodin 100 tisíc korun, desítky tisíc věnoval ředitel exekutorského úřadu v Přerově a zakladatel hnutí spOLečně Robert Runták.

„Sulko dalo po 20 tisíc korunách. Ale pomoci chtějí i obyčejní lidé, kteří tolik peněz nemají. Vím o případu, kdy babička dala peníze na poště, aby to za ní poslali. Pomoci se rozhodli lidé z celé republiky,“ oceňoval pomoc Přidalík.

Na místě tragické nehody u Libivé i u hasičské zbrojnice v Zábřehu, kde čtveřice hasičů sloužila, vznikla pietní místa.
Tragédie u Libivé: rodinám hasičů pomůže veřejná sbírka