Znalec ocenil panelový dům na osm milionů korun. Město jej ale po doporučení finančního výboru a schválení rady nabídlo nájemníkům za sníženou cenu 3,3 miliony korun. Město totiž do domu jednačtyřicet let neinvestovalo. Dvoupokojový byt tak přijde na 160 tisíc korun, třípokojový na 240 tisíc. Obyvatelé, z nichž je devadesát procent důchodců, si založili bytové družstvo, vzali půjčky a nyní se bojí, že o své domovy přijdou.
„Záměr prodat dům trvá, ale vyskytly se okolnosti, kvůli kterým vám jej nemůžeme prodat za podmínek, které zastupitelstvo odsouhlasilo. Usnesení budeme muset revokovat. Vůbec poprvé v historii města se objevili další dva zájemci. Jeden nabízí čtyři miliony a druhý na pět milionů šest set tisíc korun. Nám nezbývá, než jít do reálné soutěže a prodat objekt tomu, kdo nabídne víc,“ pokusil se starosta Jeseníku Petr Procházka (ODS) na schůzce s nájemníky vysvětlit situaci. Zároveň potvrdil, že o dům má zájem místní finanční firma a druhá realitní kancelář.
„Vy pomůžete realitce, aby nás oškubala,“ zvolal jeden z nájemníků. „Splnili jsme všechny vaše podmínky. Založili jsme družstvo, což nás stálo nemalé peníze. Navíc již existuje usnesení zastupitelstva o prodeji za cenu, se kterou jsme souhlasili. Tohle je podraz,“ tvrdí mluvčí nájemníků Andrea Ditrichová.
Město ale podle místostarosty Vladimíra Cupala (nez.) nemá na výběr. „Nemůžeme jednat protizákonně. Když bychom prodali dům za nižší cenu, než jaká je nabídnuta, kdokoli by nás mohl zažalovat,“ pokoušel se uklidnit situaci Cupal. Obyvatele domu vedení města nechce tlačit ke zdi. Má pro ně řešení.
„Pokud budeme prodávat byty jednotlivě, máte právo na přednostní odkup, ale ne za cenu, kterou bychom je prodali družstvu. Musí se udělat nové znalecké posudky na každý byt zvlášť. Cena bude vyšší,“ varoval Cupal. Pokud nájemníci na tuto alternativu nepřistoupí, dům získá ten, kdo nabídne nejvíc.
Obyvatelé domu neskrývali zděšení. „Dáte mi sociální byt? Mám dvě možnosti, oběsit se nebo odstěhovat. Na zvýšené nájemné mít nebudu,“ řekl jeden z nájemníků.
„V našem vchodu bydlí samí důchodci. Jednačtyřicet let město do domu neinvestovalo. Deset let jsem žádala o vanu. Žijeme jako asociálové a teď bude radnice chtít třeba dvojnásobek ceny? Na to mít nebudu. Je to sprosté,“ řekla nájemnice Alena Pechová. „Půjdeme do soudního sporu. Už jsme si vyřídili půjčky. Vše bylo zbytečné, víc peněz už nedostaneme,“ netajil své rozhořčení,“ Aleš Dias.
Právník Petr Buchta tvrdí, že pokud by město prodalo dům za nízkou cenu, porušilo by zákon o obcích. „Ten stanoví, že se musí nemovitosti prodávat za cenu v místě a v čase obvyklou. Kdyby město panelák prodalo za 3,3 miliony korun, znamenalo by to neoprávněné nakládání s veřejnými prostředky a zastupitelům by hrozilo trestní oznámení za porušení při správě cizího majetku, jako se to už například stalo v Liberci,“ uvedl Petr Buchta.
Město poslalo dotaz i na Úřad pro hospodářskou soutěž. Ten potvrdil, že prodejem domu družstvu za nižší cenu, než kterou nabízí další zájemci, by se město dopustilo nedovolené veřejné podpory.
Bytové družstvo podle právníka nemá předkupní právo. To platí jen v případě, že se rozhodnou nájemníci odkoupit samostatně každý zvlášť svůj byt.