Cukrářky se obávají, že pokud rum zároveň s ovocnými likéry bude zakázán ještě týdny, dopady methylakoholové tragédie nepříjemně pocítí. I kdyby se prohibice zmírnila, právě rum, který padělatelé hojně dodávali na černý trh, nejspíš ještě zůstane pod zákazem. Na to, že by mimořádné opatření nedovolovalo prodej lihoviny i v době vánočních zakázek, cukrářky raději ani nemyslí.

„Místo rumu používáme rumové aroma, to má ale přece jen znatelně jinou chuť. Uvidíme, jak se k tomu postaví zákazníci, jestli změnu přijmou. Týká se to zejména koňakových špiček a rumových koulí a také všech zákusků, do kterých se dává máslový krém," řekla spolumajitelka vyhlášeného Cukrářství U Sněhové trubičky v Libině Marie Ivanovičová.

Prohibice se dotkne nejen vlastní libinské výrobny, ale i čtyř cukráren, které provozuje v Libině, Uničově a Šumperku. V cukrárnách se prodává rozlévaný alkohol, takže jeho zákaz se promítne do tržeb.

„Jediným světlým bodem je to, že můžeme dál vařit oblíbenou alžírskou kávu. Shodou okolností jsme totiž zrovna koupili od našeho stálého dodavatele jen osmnáctiprocentní koňak, protože ten silnější, který bereme obvykle, zrovna nebyl na skladě," řekla Marie Ivanovičová.

Zakázaného rumu má výrobna na skladě několik desítek litrů.

S informací o zákazu alkoholu od dvaceti procent volala Česká potravinářská inspekce také do cukrářství Jiřiny Krmelové v Moravičanech. Tam přestali hned vyrábět takzvané bombičky, protože s náhražkou v podobě rumové tresti by to nebylo ono.

Naopak Marie Diblíková, která provozuje malou výrobnu v Sázavské ulici v Zábřehu, se bez rumu bez problému obejde. „Tresť je více aromatická než rum, takže se jí musí dát o něco méně. Téměř žádný rum jsem na skladě neměla, takže jsem jen rychle přiobjednala aroma," řekla cukrářka.