Historickou budovu by měly doplnit moderní prvky. Rýsovat se začíná i podoba budoucí expozice.

V budově bývalé manufaktury by se kromě muzea měla nacházet kavárna, víceúčelový sál či prostory pro tvořivé dílny.

Budově chtějí tvůrci architektonické studie vrátit původní ráz. Výjimku má představovat ocelová prosklená konstrukce umístěná do prostoru dnešního dvorku mezi hlavní budovu a zadní trakt.

„Podle našeho názoru vytváří optimální kontrast k původnímu objektu. Je celoprosklená, takže nejméně narušuje původní objekt. Umožňuje využití jeho jednotlivých částí nezávisle na fungování muzea,“ objasnil zhotovitel architektonické studie Ivo Skoumal.

Samotné muzeum zabere zhruba polovinu budovy.

„Přízemí chceme věnovat Klapperothově manchesterové manufaktuře, patro pak dalšímu vývoji textilnictví v Šumperku až po současnost,“ přiblížil spolutvůrce expozice Ivo Plas.

Má na to městská kasa?

Návrhy budoucí podoby manufaktury vzali na vědomí šumperští zastupitelé. Umožnili tak pokračování projektu. Podle zastupitele Petra Blažka by nicméně o investici mělo rozhodnout nové zastupitelstvo.

„Město má investovat obrovské peníze do kulturáku, zimáku, plaveckého bazénu. Toto je další muzeum za osmdesát až sto padesát milionů korun s ročním provozem tři až pět milionů korun. Je otázka, jestli na to město má,“ řekl.

Radní Alena Šmotková připomenula, že současné zastupitelstvo nákup manufaktury schválilo.

„Už tím, že jsme tento objekt koupili, jsme zavázali zastupitele na minimálně další dvě volební období. Budou muset investovat sto padesát milionů, možná i víc, aby se udělalo to, co jsme schválili my,“ řekla.

V rozpočtovém výhledu na následující tři roky město počítá s investicemi do manufaktury v celkové výši šedesát milionů korun, část sumy mají pokrýt dotace. Již nyní radnice vypsala zakázku na izolaci zdiva budovy a kanalizaci.