Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Proslulé lázně v Lipové ožívají, chystá se jejich znovuotevření

Lipová-lázně – Lázně v Dolní Lipové vstupují do nové éry své existence. Zkrachovalý léčebný ústav získal na jaře nového majitele. Ten v současnosti opravuje klíčové budovy a chystá jeho znovuotevření. První hosté mohou do lázní zavítat začátkem příštího roku.

18.11.2016
SDÍLEJ:

Jednatel společnosti Schrothovy léčebné lázně Michal Dyntera v lázeňském areálu.Foto: DENÍK/Petr Krňávek

Rušno je v těchto dnech u vily Grohmann, dříve známé jako Moravanka. Na rekonstrukci budovy, která bude srdcem celého areálu, intenzivně pracují stavbaři.

„Věděli jsme, že budou potřeba určité rekonstrukce. Technický stav nemovitostí se bohužel ukázal mnohem horší, než se na první pohled zdálo," řekl jednatel společnosti Schrothovy léčebné lázně Michal Dyntera. Vila Grohmann v současnosti není provozuschopná. „To je zásadní problém, který nás významně zdržuje," dodal.

Nový provozovatel musí kromě oprav budov též zajistit povolení potřebná k poskytování lázeňské péče. V půli října získal klíčový souhlas ministerstva zdravotnictví, nyní žádá krajský úřad o oprávnění k poskytování zdravotních služeb. Bude tak moci poskytovat lázeňskou péči samoplátcům.

Aby léčbu v Lipové svým klientům proplácely zdravotní pojišťovny, musí lázně splnit další podmínky.

Denně přitom lázně kontaktují bývalí pacienti, kteří by se do Lipové rádi vrátili. „Spousta jich píše, jak byla zdejší léčba úspěšná. Po ukončení provozu lázní museli přejít k jiným zařízením, léčba jim však zdaleka nefunguje tak, jako tady," poznamenal Michal Dyntera.

Počet lůžek má stoupat

Současný provozovatel plánuje lázně otevřít s 27 zaměstnanci. Na spolupráci se dohodl s některými lékaři a sestrami, kteří zde působili. Ti budou tvořit základ nového týmu. Na rozjezd počítají lázně s kapacitou šedesáti lůžek, do dvou let by jich mohl být šestinásobek. První hosty by v Lipové mohli uvítat začátkem příštího roku.

Na obnovení lázeňského provozu se těší Anna Chasáková, která v Lipové žije od roku 1945. „Do lázní jsem chodila na rehabilitace, v dřevěném pavilonu se také tančilo. Bylo to velké zklamání, že budovy předchozí majitelé nechali tak zpustnout. Od doby, kdy je zavřeli, je v Lipové smutno, turisté už sem nejezdí. Vždy jich dříve bývalo plno," řekla.

Na provozu areálu lázní se podílí i místní samospráva. Obci v něm patří hlavní cesta a bezmála osmdesát lamp veřejného osvětlení. „My v tuto chvíli financujeme provoz veřejného osvětlení. V zimě se budeme podílet na údržbě obecních komunikací v lázních," řekl starosta Lipové Lubomír Žmolík.

Během tříleté pauzy vypadla Lipová z katalogů lázeňských míst. „Musíme udělat vše pro to, aby se do nich co nejdříve vrátila," dodal starosta Žmolík.

Jednatel lázní v Lipové: Start péče předpokládáme začátkem příštího roku 

Lipová-lázně – Zkrachovalé lázně v Lipové dostaly letos na jaře novou naději. Areál koupil investor s cílem obnovit v něm lázeňský provoz.

„Do dvou let plánujeme mít kapacitu 360 lůžek," říká jednatel společnosti Schrothovy léčebné lázně Michal Dyntera.

Jednatel společnosti Schrothovy léčebné lázně Michal Dyntera.

Jednatel společnosti Schrothovy léčebné lázně Michal Dyntera. Foto: DENÍK/Petr Krňávek


Proč se vaše společnost rozhodla koupit a provozovat lázně?

Zapadá to do našeho konceptu. Naše mateřská firma Clitia se dlouhodobě zabývá nákupem zanedbaných areálů, jejich revitalizací a následným provozem. Byla to též určitá náhoda. Jeli jsme kolem a někdo nám řekl, že se tu prodávají lázně, ať se na ně zajedeme podívat. Projeli jsme park, areál se nám líbil. Netrvalo dlouho a do zdejšího prostředí jsme se zamilovali. Navíc to není první projekt lázní, o který se pokoušíme. Bojovali jsme o lázně v Náchodě – Bělovsi, bohužel se nám nepodařilo dohodnout s vlastníkem nemovitostí.

Jak pokročily snahy o obnovení lázeňského provozu?

Vlastnická práva jsme nabyli v květnu a od té doby jsme zahájili legislativní proces k získání povolení potřebných k poskytování lázeňské léčebně rehabilitační péče. Prvním a nejdůležitějším krokem bylo získání souhlasu ministerstva zdravotnictví k poskytování lázeňské péče. 19. října jsme požádali zdravotnický odbor Olomouckého kraje o oprávnění k poskytování zdravotních služeb. Jakmile nabyde právní moci, můžeme tyto služby poskytovat, ovšem pouze pro samoplátce.

Abychom mohli poskytovat služby hrazené z veřejného zdravotního pojištění, přihlásili jsme se do výběrového řízení na poskytování zdravotních služeb. Pokud získáme určitý počet bodů, budeme doporučeni na uzavření smlouvy se zdravotními pojišťovnami. Pak s nimi nastane jednání. Bude záležet na libovůli konkrétní pojišťovny, zda s námi bude ochotna smlouvu uzavřít.

Pro rozjezd lázní je klíčový zdravotnický personál. Daří se vám dostat zpět lékaře a sestry, kteří tu působili?

Některé ano, jiné ne. Obrátili jsme se na lékaře, kteří jsou v současnosti v důchodovém věku, nicméně jsou stále aktivní a mají obrovské zkušenosti. Podařilo se nám získat lékaře na rehabilitační medicínu a dermatovenerologii. Získali jsme i některé zdravotní sestry, které tu pracovaly. Velmi důležité je předání informací od zkušených lékařů, kteří zde dříve pracovali. Je velmi dobře, že existuje určitá skupina bývalých pracovníků, kteří mají velký zájem předat své zkušenosti těm novým.

Kdy plánujete lázně spustit?

To je složité říci, ovlivňuje to řada faktorů. Nejdříve zahájíme hotelový provoz bez lázeňské péče. Její start předpokládáme na začátku roku 2017 s tím, že péče hrazená ze zdravotního pojištění bude zahájena po uzavření smluv se zdravotními pojišťovnami.

S kolika zaměstnanci počítáte na rozjezd lázní?

Na úplném začátku to bude asi sedmadvacet pracovníků. V druhém kroku kolem šestatřiceti až čtyřiceti zaměstnanců.

Které indikace se v Lipové budou léčit?

Jsou to nemoci, které se tu historicky léčily. Vycházejí z indikačního seznamu schváleného pro zdejší lázně. Jedná se o choroby způsobené poruchou žláz s vnitřní sekrecí, nemoci kožní, dýchacího ústrojí, duševní poruchy.

Řadu lázeňských budov jste pojmenovali jinak, než byli lidé zvyklí. Proč?

Načerpali jsme historické prameny a vrátili jsme se k názvům, které mají k budovám nějaký vztah. Například vila Petruška se nově nazývá vila doktora Karla Schrotha. Působil zde jako lékař, s rodinou zakladatelů lázní však neměl nic společného. Budově, které se dosud říkalo Schroth, jsme vrátili název Zakladatelský dům. Podobně objekt Moravanka nese opět původní název vila Grohmann.

Provoz plánujete zahájit v několika budovách. Hodláte využít i ty zbývající?

Do dvou let plánujeme mít kapacitu 360 lůžek. Ty budovy pro nás budou důležité, bez nich bychom nebyli schopni tuto kapacitu zajistit. Nezbytné jsou proto pro nás i objekty za řekou. Navíc jejich technický stav není horší než budov v hlavním areálu, snad kromě domu Marie. Ale budovu Šerák bude možné zapojit do ubytování už v příštím roce.

Plánujete kromě zprovoznění a rekonstrukce stávajících objektů i další rozvoj areálu?

Máme vizi nového pavilonu s balneologickými procedurami, bazénem, novými vanami a podobně. Stávající balneologický provoz není na nejlepším místě a ani jeho prostředí není takové, jaké bychom si představovali. Ale to je hudba budoucnosti. Nejdříve je třeba spustit provoz ve stávajících prostorách, které jsou k dispozici.

Zůstane lázeňský areál i nadále otevřený veřejnosti?

Předpokládáme, že ano. Budeme ale chtít, aby měl pohyb lidí po parku nějaký řád. Nařizuje to ostatně lázeňský zákon. Podle něj není například možné, aby se v lázeňském parku jezdilo na kole a podobné věci.

Lidé v Lipové už netrpělivě čekají, kdy lázně ožijí 

Lipová–lázně – Se zvědavostí pokukují místní obyvatelé do lázeňského areálu, kde se nyní pracuje na opravách. Všichni doufají, že se lázně podaří novému majiteli brzy zprovoznit a vesnice tak opět ožije.

„Žiji tady od roku 1945, zdejší lázně byly kdysi vyhlášené. Jezdili sem cizinci, pamatuji, že mě se jako dítěti moc líbily Indky s pomalovanými čely. Ale přijížděli také hosté z Rakouska, Švýcarska i Německa, s místními tady sedávali na lavičkách," vzpomíná sedmasedmdesátiletá Anna Chasáková, která nyní bydlí v seniorském penzionu jen kousek od lázeňského komplexu.

Na otevření lázní čeká i Miloslava Kašparová. Lázeňští hosté tvořili velkou část klientely jejího obchodu.

Na otevření lázní čeká i Miloslava Kašparová. Lázeňští hosté tvořili velkou část klientely jejího obchodu. Foto: DENÍK/Hana Kubová

Pro řadu místních lidí bylo uzavření lázní před třemi lety velkým zklamáním, desítky zaměstnanců přišly o práci. Byl mezi nimi i osmapadesátiletý Alois Strejček, který v lázních v technické profesi pracoval osmnáct let.

„Bylo to těžké, ale nakonec jsem si novou práci našel, i když jsem musel dělat všelicos, třeba v zahradnictví. Do lázní jsem se nyní vrátil, když mě nové vedení oslovilo a jen doufám, že budou prosperovat. Všem by nám to zde moc pomohlo," domnívá se Alois Strejček.

Podle staršího muže, který v Lipové turistů pronajímá pokoje ve svém domě, po uzavření lázní návštěvníků v Lipové podstatně ubylo. „Ubytovacích zařízení je tu hodně, ale zůstala prázdná, hostů jezdí tak o sedmdesát procent méně, je to bída. Když se rozneslo, že lázně zkrachovaly, Lipová přestala být pro turisty zajímavá," řekl majitel penzionu, který si jméno zveřejnit nepřál.

Krach se nedotkl jen lázeňských zaměstnanců, ale také obchodníků. Během tří let zavřeli své krámy v Lipové nejméně tři. Místní lidé mimo jiné doufají, že i to se po znovuotevření lázní změní. Šestašedesátiletá Miloslava Kašparová má malý obchod s květinami, dárkovými předměty a suvenýry.

„Kdybych neprodávala ve svém a neměla svůj důchod, dávno bych zavřela také, teď to na uživení vůbec není. Lázeňští hosté ke mně chodili hodně, největší zájem byl o suvenýry. Prodávám to totiž regionální produkty a to hodně lidé kupovali. Každý chtěl z lázní něco hezkého a originálního domů dovést. Tak jen doufáme, že se lázním bude zase dařit," míní Miloslava Kašparová.

Autoři: Petr Krňávek, Hana Kubová

Autor: Redakce

18.11.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Babí léto si o víkendu neužijeme, neděle proprší

Ilustrační foto.

Škola začala učit první včelaře, gymnázium láká na sportovní lezení

Živnostníci ze severu bodovali, nejvíc Blanka Poštulková z Loštic

Nejlepší živnostníci kraje žijí momentálně na Šumpersku a Jesenicku. Vyplývá to alespoň ze soutěže Česká spořitelna Živnostník roku 2017 Olomouckého kraje. Podnikatelé ze severu ovládli všechny tři vítězné pozice.

Novou dráhu na letišti vybudují až příští rok. Bude bezpečnější a méně hlučná

Nová moderní dráha na šumperském letišti začne sloužit až příští rok. Původně se měla pokládat ještě letos, ale radní soutěž na zhotovitele zrušili a vypíšou jí znovu.

Draci začali v Opavě dobře, potom ale nezvládli závěr

Zatímco v prvním vzájemném utkání proti opavskému Slezanu si Draci na své druholigové konto připsali jednoznačné vítězství, tentokrát neuspěli. Ve středečním duelu 12. kola těsně prohráli.

Sloučenou školu lidé nevzali za svou, usiluje o lepší pověst

Ani po více než deseti letech nevzala veřejnost ani učitelé sloučenou základní školu v Jeseníku za svou. Ukázala to nedávná analýza. Důsledkem může být, že velká část žáků při přestupu na druhý stupeň odchází do sousedních obcí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení