Ve čtvrtekpoprvé veřejnosti představí expozici věnovanou zakladateli lázní Johannu Schrothovi, který byl současníkem a odvěkým rivalem vodního léčitele Vincenze Priessnitze. Radnice umístila muzeum do podkroví nově opraveného domu u vlakového nádraží. Rekonstrukce prostor si vyžádala téměř devět milionů korun. Zázemí zde našly spolky, informační centrum, obřadní síň a nově i muzeum. Turisté tak budou mít možnost seznámit se s historií obce a dozvědět se více o člověku, který Lipovou proslavil i v zámoří.

„Johannu Schrothovi není stále dána vážnost, kterou by si zasloužil. Mým snem bylo vybudovat muzeum jako poctu jeho osobě a jsem rád, že se uskutečnil,“ prohlásil starosta Lipové – lázní Lubomír Žmolík (ODS). Johann Schroth stojí za originální léčbou metabolismu a obezity, které se místní lázně věnují dodnes. K léčbě pacientů využíval blahodárného působení vlhkého tepla, zábalů celého těla, které trvaly i osm hodin, a přísné diety. Jeho postup vyžadoval u pacientů velké sebezapření. Proslavené byly jeho suché a pitné dny. Schroth totiž léčil i za pomocí vína.

Způsob léčby přibližuje v muzeu první místnost, která představuje typický lázeňský pokojík. Nechybí v něm ani figurína, která absolvuje proslavenou potní kúru. „Ta postel je po mé praprababičce,“ prozradil starosta Žmolík. Zpočátku byl totiž hlavním zásobovačem vznikajícího muzea. „Věnoval jsem ty věci do expozice proto, aby dělaly potěchu i jiným,“ řekl starosta, který se upřímně děsil termínu otevření. Místnosti totiž zely prázdnotou a on doufal, že až to lidé při slavnostní premiéře uvidí, rozpomenou se, co mají doma na půdách, a muzeum obohatí. Ani v lázních, ale ani ve Vlastivědném muzeu Jesenicka totiž historici neobjevili mnoho exponátů, které by mohli do muzea přemístit.

Nyní je vše jinak. Místní nadšenci Vladimír Šantrůček a Petr Blaník muzeum zásobují tak, že prostory nestačí. Druhá místnost muzea přibližuje historii obce a v další jsou věci denní potřeby. „Měl jsem sen otevřít si vlastní muzeum, ale Lipová byla rychlejší, takže jsem sem přinesl to, co jsem nashromáždil,“ řekl Šantrůček. „Kluci mají spoustu dalších věcí. Dáme jim šanci, aby vytvořili další expozici i na půdě,“ řekl Žmolík.