Monika Sakáčová provozuje v centru Šumperku pražírnu a prodejnu kávy s kavárnou Kávomilka. Současná ekonomická situace se do jejích prodejů promítá. „Všeobecné zdražování energií cítíme i my. Ceny energií do našeho zboží nemůžeme úplně promítat, pořád se ho snažíme udržet na úrovni, která bude pro naše zákazníky přijatelná. Podnikání pro nás není tak výdělečné, jako kdybychom neplatili vysoké zálohy,“ řekla.

Šumperská pražírna kávy „jede“ na plyn i elektřinu. Zatímco první jmenovaná komodita tolik nezdražila, protože v pražírně využívají plyn z lahví, zálohy za elektřinu vzrostly na dvoj až trojnásobek. „Jednou za dva měsíce přijde vyúčtování, kde musíme energie doplatit, takže zálohy ani spotřebu nepokryjí. Od příštího měsíce by se nás mělo týkat zastropování, takže snad potom už ty doplatky nebudou tak vysoké,“ doufá.

Ceny elektřiny budou stoupat, varují experti
Začala platit opatření proti drahým energiím. Mnozí odběratelé to poznají hned

„Celkově se ale držíme, zákazníci chodí, jsme rádi a vděčni za každého. V dnešní době, kdy lidé šetří, kde se dá, to není samozřejmost,“ je si vědoma majitelka pražírny.

Michal Toman před časem převzal provoz obchodu se zeleninou na Točáku. „Pořád v podstatě začínáme, ale celkově jsme spokojeni. Lidé chodí, určitě by mohli víc, to bychom také vydrželi,“ usmívá se.

Začarovaný kruh

Jako poněkud zapeklitou hodnotí současnou situaci provozovatelka bezobalového obchodu Šumperská špajzka. „S některými našimi surovinami jsme trochu v začarovaném kruhu. Někteří naši dodavatelé natolik zdražují, že musíme déle čekat, než jsme schopni udělat objednávku. Musíme nashromáždit větší obnos peněz než dříve. I když se snažíme mít zboží včas, několikrát se nám stalo, že některé delší dobu nebylo, protože jsme na něj museli delší dobu šetřit. Na to jsme předtím nebyli zvyklí,“ popsala Michaela Valentová.

Co se týká zákazníků, hodnotí provozovatelka Špajzky situaci stále jako poměrně dobrou. „Je možné, že méně nakupují, nebo se víc zamýšlí, jestli opravdu potřebují všechno. Máme ale základní sortiment, takže se u nás většinou nemusí rozhodovat, jestli něco chtějí nebo ne. Jsou to většinou věci každodenní potřeby,“ řekla.

Bezobalový obchod v Šumperku pár dní před otevřením.
Provozovatelka bezobalového obchodu v Šumperku: Supermarket jsme nepotřebovali

Michaela Valentová před časem vyvracela fámy, že její obchodůdek zavírá. „V tu chvíli jsme byli paradoxně úplně v pohodě, zdražování jsme pocítili až teď, před blížícími se Vánoci. Zavírat ale v každém případě nemáme v plánu,“ říká.

Smutnější příběh se odehrává v Koloniálu u Marušky. „Situace je šílená. Po covidu nastala hrozná inflace, všechno je drahé, lidé strašně šetří, tržby jsou skoro nulové. Takže jsem se rozhodla k 31. prosinci ukončit činnost,“ sdělila provozovatelka obchůdku Marie Holoušová.

Koloniál mění provozovatele

Obchod na náměstí Republiky ale nezanikne, převezme jej nová provozovatelka. „Je to úžasná žena, takže věřím, že má ještě hodně síly a téhle době ukáže,že to zvládne. Název koloniál zůstane, jmenovat se bude Koloniál Emma,“ přiblížila Marie Holoušová.

O obchůdku mluví jako o svém dítěti. „Milovala jsem ho, ale i dítě, když vyroste, musíte pustit z náruče a nechat ho jít, když cítíte, že je čas. A ten čas nadešel,“ uzavírá provozovatelka koloniálu.