Škola se totiž už druhým rokem zapojila do projektu Českého olympijského výboru nazvaného Olympijský víceboj. V hodinách tělocviku plní žáci osm atletických disciplín. Škola průběžně eviduje výsledky a zapisuje je do celorepublikového systému.

V loňském ročníku, kterého se zúčastnilo přes pět stovek škol z celé republiky, vybojovali školáci z Hrabové třetí místo v kategorii škol do sta žáků. Za odměnu je navštívili dva olympionici – stříbrný medailista z Londýna, kajakář Vavřinec Hradílek a olympijská vítězka Mirka Knapková.

Český olympijský výbor navíc na základě výsledků každému žákovi vypočítal, v čem je nad republikovým průměrem, případně v čem by se mohl zlepšit.

„Teď je ohodnoceno, s jakými dispozicemi se kdo narodil a co jim bylo shůry dáno. Druhé pololetí na sobě budou děti pracovat a mohou pozorovat, jak se zlepšují. To pro ně bude velká motivace," řekla ředitelka školy Jana Vondálová.

Na konci školního roku pak děti dostanou další sportovní vysvědčení, na němž už odborníci vyhodnotí, který sport by pro ně byl nejvhodnější vzhledem k jejich předpokladům.

Na prvňáčky navíc čekala ještě jedna důležitá událost v jejich životě. Jejich třídní učitelka Jaroslava Králová je slavnostně pasovala na školáky.

„Školákem se nestanete prvního září, když poprvé otevřete dveře školy. Nějaký čas trvá, než si zvyknete. Během prvního pololetí se to ale mění a vy si začnete uvědomovat své školní povinnosti. Někteří už dokonce potěší maminku tím, že si sami udělají domácí úkol," řekla prvňáčkům Jana Vondálová.

Pak už postupně poklekli před Jaroslavou Královou, která jim poklepala na rameno mečem a předala šerpy se znakem školy. Ta je letošní novinkou a dětem zůstane na památku.

„Na vysvědčení mám samé jedničky. Ve škole mě nejvíc baví český jazyk a matematika," svěřil se prvňáček Daniel Kunert. Jaroslava Králová na něj prozradila, že je dobrý i ve sportu. „Je všestranně nadaný a sportovně převyšuje republikový průměr. Nejlépe mu jde silová vytrvalost," pochválila ho třídní učitelka.

Pololetní prázdniny budou mít žáci z Hrabové o den delší, protože ve čtvrtek 29. ledna do školy přijede na přezkoušení se svými rodiči patnáct dětí, které se vzdělávají doma. Jsou z celé republiky, od polských hranic na Třinecku až po okolí Prahy.

„Většinou domácí vzdělávání volí rodiče, kteří z pracovních důvodů hodně cestují, případně pokud je dítě často nemocné nebo v okolí nenajdou vhodnou školu, například jsou z nějaké samoty," vysvětlila ředitelka Vondálová. Přezkoušení je vždy velká událost pro celé rodiny i pro školu.