Ve voze sedí jen řidič a dva cestující. „Ještě dnes jízdní řády nechali, aby se lidi nepletli. Od zítřka ale pojedeme jako o prázdninách,“ poznamenává řidič, když nás předjíždí posilový školní spoj.

Většinu zastávek projíždíme, první cestující nabíráme až na dolním konci Bratrušova. Do Šumperku nás vůz přiváží osm. Já se vypravuji do ulic zjistit, jak poslední události spojené s novou infekcí ovlivnily život obyvatel města.

Na pracovní den a čtvrt na osm ráno je ve městě nezvykle klidno. V ulicích se pohybuje o poznání méně chodců i aut. Na provizorním autobusovém nádraží, kde jindy touto dobou vystupují davy lidí, přiváží autobusy jen pár dospělých. Pětice strážníků, kteří hlídají přechod u lékařského domu, tak má většinu času nad kolemjdoucími v křižovatce převahu.

Podobná situace panuje i na nádraží. Ze školních vlaků vystupují cestující, vesměs ale jde o dospělé nebo starší lidi. Ve vestibulu je vítá stojan s desinfekcí.

„Včera byla velká obsazenost, děcka se vracela ze škol, vlaky byly přeplněné. Dnes je cestujících úbytek, to je jasné. Studenti tvoří velkou část naší klientely. Někteří si včera koupili měsíční jízdenku a teď řeší případné vrácení peněz,“ poznamenal jeden ze strojvedoucích.

Ilustrační foto
Zrušeno! Koncerty, plesy i pohádky. Co (ne)bude na Šumpersku a Jesenicku

Učitelé nezahálí

Školy mají zavřeno. Na té základní vedle šumperského soudu prochází před osmou hodinou dveřmi jen učitelé.

„My volno nemáme,“ glosuje pracovník na vrátnici.

Pedagogové ani ostatní pracovníci školy však během dne nezaháleli.

„Řešili jsme organizační záležitosti do budoucna, přípravu tříd, věci, které se nestíhají v průběhu roku. Učitelé se podívali, jak jsou na tom s obsahem učiva, zkontrolovali si všechny formuláře, které jsou při výuce potřeba,“ popsal ředitel školy Milan Tichý.

Jaká bude situace s výukou v nadcházejících týdnech, není jasné. „Diskutovali jsme, které akce se zruší. Měli naplánovaných plno soutěží, některé se musí odvolat. Dokonce už se ruší i krajská kola, kde jsme měli se žáky postupovat,“ dodává.

Kreslený vtip na "koronavirové" téma od prostějovského humoristy Jana Tatarky
V záplavě „koronavirové“ hysterie je humoru potřeba o to víc, říká Jan Tatarka

Gely? Nemáme

Vydávám se do drogerie. Některá místa, kde mají být desinfekční prostředky, jsou prázdná.

„Gely na ruce nemáme, to je celorepublikový problém, bohužel,“ omlouvá se prodavačka. Zkouším tedy alternativu – sehnat suroviny pro výrobu dezinfekce podle doporučení Světové zdravotnické organizace.

„Nemáme, zkuste barvy-laky nebo domácí dílnu,“ radí prodavačka.

V lékárně jde peroxid vodíku jde koupit bez problémů, i glycerol mi lékárník odlije. Komplikace však nastává se základní ingrediencí. Čistý líh není k sehnání a alternativa, isopropylalkohol, se musí objednat. Vyjde však dvojnásobek ceny, kterou měl před čtrnácti dny. „Asi ho vykoupili spekulanti,“ uvažuje lékárník o důvodu zdražení.

Infekční oddělení v prostějovské nemocnici, jediné v Olomouckém kraji
Olomoucký kraj má už tři nakažené koronavirem

Fronty v obchodě

Potřebuji ještě nakoupit potraviny. Pár obyčejných věcí: jablka, zelí, přesnídávky, krupice, mléko. Zaplněné parkoviště před marketem naznačuje, že o co jsou prázdnější ulice, o to plněji bude tady. Byť je všední den dopoledne, nakupujících je uvnitř jako v pátek nebo před svátky. Větší zájem je patrný o těstoviny nebo rýži. Vzácnou komoditou se stalo sušené droždí. Podobně jako při první vlně nákupní horečky před více než týdnem opět není k mání.

Ačkoli je v provozu většina pokladen, tvoří se před nimi fronty.

„Nechápu, proč si nejdou všichni, kdo to umí, sednout za kasu, když je taková prekérka. Já jsem tak vytočená,“ říká své kolegyni.

„Nevím, jak se vám tohle vleze na váhu. S tím jste měla jít spíš ke klasické pokladně,“ říká další prodavačka ženě, která se pokouší obsah plného nákupního košíku odbavit skrze samoobslužnou pokladnu.

Po práci zamířím znovu na autobus, školní spoj. Zítra už nepojede. Jak dlouho, to nikdo neví.