„Máme uzavřenou smlouvu s Českou pojišťovnou již několik let, takže tyto žádosti nepředstavují problém. Jejich počet se zatím nijak neliší od uplynulých roků,“ sdělil tajemník šumperské radnice Petr Holub.

Podle mluvčího České pojišťovny Václava Bálka se peníze vyplacené za plnění pojistné události mohou pohybovat v řádech stokorun, ale také statisíců v případě komplikovaného zranění.

„Někdy se může jednat třeba jen o poškozený oděv, u úrazů je vždy rozhodující lékařská zpráva a samozřejmě také nějaký doklad nebo svědectví, že se úraz stal na městské komunikaci. Většinou vycházíme ze zprávy záchranné služby, případně městské policie,“ vysvětlil Bálek.

A jak mají lidé, kteří se zraní na neupraveném chodníku, postupovat?

V první řadě musí o úrazu informovat správce komunikace. Tím však nemusí být pokaždé město či obec.

Správce komunikace potom o své pojistné události informuje pojišťovnu. Při vyřizování těchto případů lze zvolit dvě cesty – buď majitel či správce chodníku zaplatí škodu poškozenému ze svého a pak mu
ji pojišťovna refunduje a nebo mu ji zaplatí přímo pojišťovna, která s ním pak už dořeší všechny detaily napřímo.

„Česká pojišťovna každý případ likviduje individuálně a vždy přitom vychází z principu nahodilosti. Tím pádem je tedy rozdíl, zda k ní došlo ve střízlivém stavu, či v opilosti, v zimních botách, nebo lodičkách,“ dodal mluvčí pojišťovny.

Pro pojišťovnu bude letošní zima daleko dražší než v minulých letech. V šumperské nemocnici totiž ošetřili od začátku roku stovky lidí po pádu na led.

„Jenom během měsíce ledna lékaři ošetřili dvě stě padesát úrazů, často se jednalo o zhmožděná záda, naraženiny, zlomeniny, z vážnějších zranění šlo například o zlomeninu kyčelního kloubu,“ uvedl mluvčí Šumperské nemocnice Tomáš Želazko.

Stav chodníků je nyní terčem kritiky řady občanů, kteří poukazují na jejich neschůdnost především v okrajových částech města.

„Dalo se pochopit, že nebude vše hned uklizené, když byl kalamitní stav. Ale nyní je to hrůza, na chodnících je v některých místech hladký led bez posypu. Například na chodnících směrem na Temenici by mohla trénovat Sáblíková, cesta do města je pro mě velký problém,“ konstatoval důchodce Jiří Černý.

Úklid chodníků zajišťují Podniky města Šumperka, podle Stanislava Evjáka, jehož firma ošetření a úklid komunikací provádí, vozy s posypem projíždějí město denně.

„každý den nasazujeme přibližně šest mechanismů, chodníky sypeme kamennou drtí a také pomocí soli odstraňujeme sněhové bariéry,“ řekl Stanislav Evják.