Případ možného týrání, ze kterého je šedesátiletý chovatel podezřelý, policisté ještě neuzavřeli. Ale pejsci jsou už volní k adopci. A psí společenství z Kolšova se navíc před několika dny rozrostlo o pět štěňátek.

„O tři psy se už přihlásili noví majitelé, čerstvá štěňátka ještě nenabízíme. Skupina bude ale zřejmě ještě početnější. I u další fenky máme podezření, že je březí, začala se kulatit. Potvrdí nám to teprve veterinář,“ řekla Michaela Walterová ze zábřežského Ekoservisu, který útulek provozuje.

Na dvorku není slyšet vlastního slova, při každé návštěvě dávají psí nalezenci o sobě velmi hlasitě vědět. Je na nich vidět, že nejvíc by je těšilo, pokud by se z venkovních kotců mohli proběhnout ještě dál.

„Jsou nesmírně vděční za každé pohlazení či pamlsek. Některé jsme už naučili chodit na vodítku a jsou velmi rádi, když se dostanou ven,“ zmínila ošetřovatelka Šárka Kaňová.

Ilustrační foto
Chřipka má na svědomí první úmrtí, mladá žena podlehla komplikacím

Jejich stav se zlepšil

Do zábřežského útulku se psí společenství dostalo v nepříliš dobrém stavu, který se ale nyní hodně zlepšil. Všichni psi jsou „oříšci,“ u některých lze pozorovat znaky čivavy, špice i dalších malých plemen. Množení se původnímu majiteli evidentně vymklo z kontroly.

„Byli sice hladoví, ale ne podvyživení. Spíš velmi zanedbaní, páchli, evidentně žili ve špíně. Prohlédl je veterinář, nechali jsme je odčervit, prošli karanténou a nyní jsou volní,“ dodala Michaela Walterová.

Hala bývalého závodu Hard v Jeseníku.
Z Hardu zbyla prázdná schránka, materiál i stroje jsou pryč

Můžete pomoci

O nového psího člena rodiny se v zábřežském útulku může přihlásit každý zájemce. Lidé sice spíš stojí o mladá zvířata, pozornost uvítají ale i starší nájemníci útulku.

„Máme zde devítiletou fenku, ta už tu zřejmě dožije. Nemusí se jednat jen o samotné osvojení, vítáme i zájemce, kteří si pejska půjčí a vezmou ho na procházku,“ vysvětlila Michaela Walterová. 

Demontáž ocelových střech nad nástupišti autobusového nádraží v Šumperku.
Autobusové nádraží přišlo o zastřešení, bylo v havarijním stavu