Za poslední měsíce útulek poskytl útočiště osmi psům tohoto plemene, nyní mají dočasné bydliště v kotcích tři stafordi. Většinu z nich městští strážníci odchytili v ulicích Šumperka, psi ovšem nebyli označeni čipem ani identifikační známkou.

„Jedna fenka nedávno porodila štěňata, majiteli zřejmě šlo jen o ta štěňata a fenu už nechtěl. Neumíme si vysvětlit, proč je tu tolik stafordů, většinou zde máme křížence,“ řekla Jana Minářová, která se o čtyřnožce v útulku stará. Podle kynologa Miroslava Chytila z Loučné nad Desnou je možné, že se stafordů majitelé zbavili poté, co přestali zvládat jejich výchovu a psi jim přerostli přes hlavu.

„O stafordech se sice hovoří jako o bojovém plemeni, ale ve skutečnosti žádné takové plemeno není. Stafordi jen potřebují důsledný výcvik, velmi dobře vycítí, že je majitel nezvládá. Pak mohou být problematičtí,“ vysvětlil Chytil. Jak dodal, velkou chybou je nedostatečná legislativa, která neumožňuje povinnou registraci majitelů některých plemen. „Stafordy si často pořizují lidé, jen aby si zvýšili sebevědomí. Nepovinná registrace pak znamená, že se plemeno může snadno přemnožit. Pokud má takového psa nezodpovědný chovatel, může to být nebezpečné,“ dodal Chytil.

Jeden ze stafordů, psí slečna Lola, v zábřežském útulku pobývá již měsíce. Zjevně totiž byla vedena k agresivitě. „Pro fenku budeme hledat majitele obtížně, ujmout by se jí totiž měl jen zkušený chovatel. Některé zájemce jsme museli odmítnout. Chtěl si jí například vzít pán, o kterém jsme zjistili, že se rád napije, pes na něj navíc při prvním kontaktu nereagoval dobře. Nemůžeme psa svěřit někomu, o kom nemáme záruku, že ho zvládne,“ poznamenala Minářová. Os〜tat〜ní stafordi jsou podle ní bezproblémoví a přátelští.

Podle Mirky Zagozdové z Ligy na ochranu zvířat je nepravděpodobné, že opuštění stafordi byli původně určeni ke psím zápasům. Na jejich tělech nejsou patrná starší zranění. Krvavé zápasy stafordů a pittbulů se v Šumperku před několika měsíci odehrávaly na utajeném místě. Policie sice již byla organizátorům na stopě, ale poté, co o zápasech vyšel článek v regionálním týdeníku, se pachatelé rychle zbavili důkazů.

„Pravděpodobná je verze, že se stafordů majitelé zbavili, protože z nich díky špatné výchově začali mít strach. Nemusejí být ale všichni ze Šumperka, tam psa mohl majitel přivézt jen proto, aby nenašel cestu zpátky,“ domnívá se Zagozdová.