Hotely pro psy jsou v Olomouckém kraji pouze dva – v Zábřehu na Šumpersku a v Čechách pod Kosířem na Prostějovsku.
Další psí hotely jsou v Rožnově pod Radhoštěm, v Sedlišti u Frýdku-Místku, v Karviné nebo Dolních Kounicích u Brna. Jejich provozovatelé zaznamenávají stále rostoucí zájem o své služby, ale jedním dechem dodávají, že uživit by se tímto podnikáním nedalo.

„Hotel pro psy je sezonní záležitost vázaná na dobu dovolených, případně na vánoční svátky a Silvestra, kdy jezdí lidé na hory. Teď právě máme plně obsazeno, ale už v srpnu by se místo našlo. Mimo sezonu sem někdo občas dá psa na víkend,“ řekl provozovatel zábřežského hotelu Eso Milan Sekanina. Psy ubytovává v sedmi kotcích už osm let a bere to jako přivýdělek k důchodu. Ani majitele hotelu v Čechách pod Kosířem Leoše Dostála by hotel neuživil.

„Provozuji ho jako další službu k obchodu s krmivem. Je ale pravda, že zájem rok od roku stoupá,“ řekl Dostál. Ve svém hotelu s názvem Hugo může ubytovat naráz až dvanáct psů a tři kočky. Do hotelu Eso na Leštinské ulici v Zábřehu míří se svými čtyřnohými miláčky majitelé zejména ze Šumperka, ale i z Jesenicka, a dokonce i z Prahy. „Po špatných zkušenostech s tamními hotely raději své psy už několik let vozí až k nám,“ řekl Sekanina.

Ubytování psa v Čechách pod Kosířem stojí 200 korun na den, v Zábřehu přijde na 120 až 160 korun podle velikosti zvířete, navíc musejí ale zákazníci složit jistinu 500 korun, kterou jim majitel hotelu při odchodu psa vrátí.I jinak mají hotely rozdílné požadavky. V hotelu Hugo vyžadují tři dny staré potvrzení od veterináře, že je pes zdravý, v Esu stačí jen platný očkovací průkaz. Psi prý odloučení snášejí často lépe než jejich páni. Zvlášť ti, kteří v hotelu už jednou byli a prostředí znají, nejsou zaražení ani den. Nováčkům aklimatizace chvíli trvá. „Během chvíle poznám, jak je pes doma vedený, kolik energie do výchovy majitelé vložili. V některých případech je jasné, že pes diriguje celou rodinu,“ řekla Dana Veselá, která pro hotel poskytla zahradu a s provozem pomáhá.