„Aby se k radnici podařilo nalákat co nejvíce lidí, není od 4. do 16. prosince povolen prodej alkoholu na veřejných prostranstvích na pozemcích města. Výjimku mají dlouhodobé předzahrádky,“ sdělil tajemník Městského úřadu Šumperk Petr Holub.

Přesto se na pěší zóně a v jejím nejbližším okolí nachází hned čtrnáct míst, kde mohou žízniví a promrzlí Šumperané pořídit svařák, punč, teplou medovinu či obdobné alkoholické nápoje.

Mezi rozhodnutím vedení města a skutečností v ulicích přitom není rozpor. Kromě rozhodnutí nezahrnout do zákazu dlouhodobé předzahrádky samospráva nemůže regulovat prodej zimních pochutin na soukromých pozemcích či budovách.

„Punč se tu dá koupit všude. Kdo chce vánoční atmosféru nebo program, ten si dojde k radnici. Osobně se mi víc líbí prázdný Točák, protože tu i běžně chodí spousta lidí a stánky tu překážely,“ míní Šumperanka Alena Richterová.

Líp než na Točáku

Vánoční městečko se v Šumperku tradičně nacházelo na místě zvaném Točák. Podoba trhů však měla i řadu kritiků. Pro letošek přicházely v úvahu tři varianty. Kromě Točáku prostranství před Vlastivědným muzeem nebo náměstí u radnice. Zvítězila poslední možnost.

Jednatelka Domu kultury Šumperk, který se na organizaci Vánočního Šumperku podílí, za umístěním trhů v historickém centru stojí.

„Lidem, kteří mají estetické cítění, tady bude líp, než na Točáku. V této lokalitě je navíc řada mladých podnikatelů. Fenoménem je ulice Úzká, která spolkne případné další návštěvníky. Je to i podpora místním drobným podnikatelům, kteří to tu nemají jednoduché,“ poznamenala.