Radar, který městští strážníci umístili na místo, kde řidiči často překračují povolenou padesátikilometrovou rychlost, totiž hlídá kamera. Její záznamy bude využívat i dopravní policie, která pak hříšníkům vyměří pokutu.

Pro umístění mobilního radaru zvolila radnice místo na obchvatu města poblíž přechodu pro chodce u kina.

„Toto místo jsme vybrali záměrně. Silnice na okruhu je široká a přehledná, svádí k větší rychlosti a jezdí se tady opravdu svižně,“ řekl místostarosta Jeseníku Jiří Staňa (SZ).

Vedení města doufá, že radar pomůže především v oblasti prevence. „Když motorista uvidí na světelné tabuli rychlost, kterou se po komunikaci řítí, zvolní,“ míní Staňa.

Radar nezůstane pouze na obchvatu města, postupně bude svá stanoviště měnit. Díky tomu, že má vysokou kapacitu pro uchování dat, poslouží městské policii pro shromáždění statistických údajů.

Po čase budou strážníci přesně vědět, v které dny a také v jakém časovém období a kde na území města si motoristé pletou silnici se závodní dráhou.

„Uděláme si analýzu, jak často a v jaké míře dochází na území města k překračování rychlosti,“ potvrdil vedoucí městských strážníků Pavel Šuranský.

Město Jeseník rozjelo spolupráci s policií a dohody chce využít i k zajištění větší bezpečnosti.

„Policie využije našich informací a půjde na riziková místa vychytat hříšníky,“ řekl Staňa. Radar má mezi obyvateli své příznivce i odpůrce.

„Mně nevadí, že se v Jeseníku měří rychlost, naopak, jsem ráda, snad to pomůže zklidnit dopravu. Já si takto aspoň ověřím, nakolik mám přesný tachometr,“ vítá novinku jedna motoristka.

„V Lipové se už na podobný radar chystají lidé vyrazit s brokovnicí. Je to k ničemu. A kamera? Vždyť to už je šmírování,“ je razantně proti jeden podnikatel z Lipové.