V polovině devadesátých let stavbaři obnovili věž radnice. K dalším významným zásahům patřilo o deset let později vybudování bočního vstupu a výtahu v zastřešeném vnitrobloku. Nejvíce peněz šlo na obnovu budovy v letech 2017 a 2018. Stavbaři upravili její podkroví, kde vybudovali kanceláře či severovnu. Na celé budově byla vyměněna okna, rekonstruována fasáda nebo opravena střecha.

„Celkové náklady v součtu těch dvaceti tří let činí devadesát dva milionů korun. Práce skončily v květnu osazením replik soch, které na radnici původně byly. Vydržet by měly padesát let,“ konstatoval tajemník Mětského úřadu Šumperk Petr Holub.

Na obnově radnice má zásadní podíl architekt Vít Janků. Rekonstrukci nepovažuje za dokončenou.

„Až dožije plynová kotelna v suterénu, radnice je nachystaná na to, že se kotelna přemístí na půdu. Tento prostor bude moci být využit komerčně, například jako restaurace přístupná přímo z náměstí,“ nastínil.

Současná radnice pochází z roku 1911. Výběrové řízení tehdy provázely manipulace. Přihlásilo se do něj třiatřicet soutěžních návrhů. Porota měla vybrat tři, z nichž měli šumperští radní zvolit vítěze. Ti však od začátku preferovali návrh architekta Georga Bergera a Šumperana Ludwiga Schöneho, který skončil až na pátém místě. Radní proto rozhodli, že původní trojici návrhů k výběru rozšíří na šest a Bergerův a Schöneho návrh se uskutečnil.