„Šumperská radnice musí snížit náklady o 8,8 milionu korun, což znamená maximálně šetřit na provozu, vybavení i údržbě. Také počet zaměstnanců se během příštího roku sníží o sedm lidí, neprodlužují se smlouvy na dobu určitou, s některými lidmi bude projednán odchod do důchodu. Tato místa již nebudou obsazena a zrušena jsou také již vypsaná výběrová řízení. Všechna úsporná opatření již schválila rada,“ sdělil tajemník šumperské radnice Petr Holub.

Například ještě loni byla na údržbu čtyř budov, které radnice využívá, vyčleněna částka milion sto tisíc korun, příští rok to bude o rovný milion méně. To znamená, že se budou provádět jen ty nejnutnější opravy v případě havárie, nepočítá se například s vybavováním či malováním kanceláří.

„Všechny plánované výdaje musíme nejméně o rok posunout, ale v této chvíli není jasné, zda stát příspěvek na výkon státní správy opět vrátí na původní výši,“ dodal tajemník šumperské radnice.

Uskrovnit se bude muset také šumperská městská policie, která musí na provozu ušetřit 150 tisíc korun.

Jeseník musí ušetřit 5 milionů

Město Jeseník dostane na státní správu o pět milionů korun méně. Finanční propad bude rovněž řešit plošnými úsporami v rámci celého rozpočtu.

„V žádném případě nebudeme služby omezovat, poskytovat je budeme v plném rozsahu. Propouštění neplánujeme, personálním auditem prošel úřad už před několika lety, takže úsporný režim u nás už platí,“ řekla tajemnice Městského úřadu Jeseník Věra Prosová.

Mohelnice mínus 3 miliony

Mohelnická radnice dostane na státní správu o více než tři miliony méně, mzdové prostředky se sníží o deset procent. Situaci bude řešit mimo jiné propouštěním a novým rozdělením pracovních náplní.

„Výpověď už obdrželi čtyři zaměstnanci, mimo to jsme během, letošního roku už tři místa neobsazovali,“ uvedla tajemnice Městského úřadu v Mohelnici Věra Nedomová.

Zábřeh propouštět nebude

V Zábřehu se propouštět nebude, i když město dostane asi o čtyři miliony nižší příspěvek na státní správu. Radnice totiž už v roce 2009 prošla personálním auditem a má za sebou reorganizaci úřadu.

„Počet pracovníků jsme od letošního ledna snížili o třináct a půl tabulkových míst. Předběhli jsme situaci, aniž jsme tušili, že nám stát příspěvek sníží. Původně jsme počítali s tím, že část ušetřených prostředků použijeme v roce 2011 například na motivaci pro ty zaměstnance, kterým po reorganizaci přibyla agenda. Teď je jasné, že celá vytvořená rezerva bude sloužit k vyrovnání nižšího příspěvku na výkon přenesené působnosti,“ řekla tajemnice Městského úřadu v Zábřehu Jana Krasulová.