„Dopoledne to jde, ale třeba po páté odpoledne, kdy se lidé vracejí z práce, už je velký problém najít místo. Lidé parkují i u hospody, ale tam je také plno, auta se štosují, kde se dá. Ale zase na druhou stranu, pokud tu budou velká parkoviště, zhorší se tu ovzduší. Je těžké najít řešení," přemýšlí Vítězslav Kučera.

Šumperská radnice zde už co nevidět začne parkovací plochy rozšiřovat, na projekt revitalizace Evaldovy ulice padnou miliony korun. Tento záměr ale má i své odpůrce, kteří sepsali petici.

„Žádáme, aby nedošlo k plánované výstavbě nových parkovacích míst, pro nás – místní obyvatele by to znamenalo výrazné zhoršení ovzduší a bezpečnosti i celkové zhoršení životních podmínek. Výstavba by si zároveň vyžádala vykácení většiny stromů na zatravněné ploše," uvádí se v petici.

Jenže protest před několika dny radnice smetla ze stolu.

„Rada města rozhodla petici nevyhovět. Naopak nás totiž  oslovili lidé, kteří nová stání chtějí, takže budeme držet původních plánů a parkovací plochy zvětšíme. Není možné uspokojit požadavky všech občanů," sdělil tajemník šumperské radnice Petr Holub.

Část obyvatel krok města, které se rozhodlo i přes protesty nová parkovací místa vybudovat, vítá. „S parkováním je to tu opravdu hrozné. Odpoledne mám strach vyjet, protože vím, že pak budu muset auto odstavit v ulici o stovky metrů dál od domu. Když má přijet syn na návštěvu, dokonce mu osobně volné místo na parkování hlídám. Prostě se tam postavím," uvedla důchodkyně, která bydlí na sídlišti Evaldova od jeho vzniku v roce 1969. Tvrdí, že některé travnaté pásy kolem chodníků jsou zbytečné a svému účelu dávno neslouží. „Jsou v nich vyšlapané cestičky. Určitě bude lepší, když tu místo nich budou nová parkovací místa," dodala žena.

Na revitalizaci Evaldovy ulice má již radnice v letošním rozpočtu vyčleněno 13 milionů korun, práce budou zahrnovat opravu komunikací a chodníků, nová stání pro několik desítek vozů, výměnu veřejného osvětlení i instalaci podzemních kontejnerů. Pozemním pracím bude předcházet výměna vodovodních sítí, která bude v režii společnosti Vodohospodářská zařízení, plynová potrubí už vyspravena jsou.