„Zámek je největší nemovitost, kterou máme, i největší zátěž. Každý rok do něj dáváme spoustu peněz, do budoucna nás čekají velké investice. Zásadní opravy tam proběhly někdy v osmdesátých letech a dnes bude třeba všechno opravovat znovu. Pomalu je třeba začít se střechou, následovat bude fasáda,“ nastínil starosta Úsova Jiří Holouš.

Zámek si pronajímá Vlastivědné muzeum Šumperk, které zde návštěvníkům představuje expozice lovecko-lesnického muzea. I přes velká omezení, která už rok postihují oblast kultury, restrikce provoz zámku postihly jen zčásti.Loni byl zámek pro veřejnost otevřen od poloviny května do poloviny října, téměř celou hlavní sezonu. Nepodařilo se uskutečnit několik tradičních akcí, zejména oblíbený Halloween a jarní Pohádkový den. Návštěvnost také poznamenaly výpadky zájezdů a školních výletů.

„Nicméně i přes tyto nepříznivé skutečnosti byla v mezích možností sezóna úspěšná,“ zhodnotila ředitelka Vlastivědného muzea v Šumperku Marie Gronychová.

Úklid a inventarizace

V letošním roce zámek ještě pro veřejnost otevřený nebyl. Zaměstnanci však nezahálí a dělají práce, které často při běžném provozu nestíhají. Patří mezi ně úklid běžně nepřístupných prostor a technického zázemí, úklid v expozičních prostorách spojený s očistou a případnou konzervací vystavených exponátů, inventarizace většího počtu sbírkových předmětů v expozici i v depozitářích a s tím související dokončení číslování sbírek v prvním patře a na schodišti.

„V prvních měsících roku 2021 byla také reinstalována expozice Strašidelný labyrint ve sklepení Vlašimského paláce. Od neděle 2. května budou pro veřejnost otevřeny venkovní prostory zámku. To je nádvoří, kde proběhne výklad k historii zámku, a také venkovní expozice,“ dodala ředitelka Gronychová.

Virtuální prohlídka

I vnitřní expozice úsovského zámku si nyní může prohlédnout každý. Prostřednictvím virtuální prohlídky, která je dostupná na webu šumperského muzea. Vybrané exponáty mohou lidé vidět i trojrozměrně.Novinku pro letošní sezonu chystá na zámku také město. Do uvolněných prostor bytu kastelánky hodlá přestěhovat minimuzeum, které se dosud nacházelo na balkoně nedalekého kulturního domu.

„Když budou návštěvníci čekat na prohlídku, budou si toto muzeum moci prohlédnout,“ uzavřel starosta Holouš.