V obrazové kronice obce Rájec je nalepena fotografie, na níž procesí věřících s korouhvemi míří k sošce svatého Antonína Paudánského umístěné ve vitríně na velké bříze. U světce na stejném místě se věřící modlí i dnes, okolí se však změnilo k nepoznání.

„Toto je prostor U Antoníčka, poutní místo. Na starých fotkách tu nebývala chata, cesta vedla v místech dnešní přehrady kolem potoka nahoru,“ ukazuje starosta Rájce a člen výboru místních dobrovolných hasičů Vladimír Hroch.

Chatu postavili v akci Z

Veselice se pod lesem na samém konci vesnice konaly už před desítkami let. Parket původně býval o něco níže, přes cestu „V Pekle“ býval stánkový prodej. Později hasiči potřebovali vytvořit zázemí pro své akce, a tak se parket přesunul na místo dnešního areálu.

Předání nové cisterny zábřežským dobrovolným hasičům.
Zábřežským hasičům slouží nová cisterna. Pojme víc vody, v terénu dojede dál

„Hasiči si chtěli udělat zázemí na prodej, a tak vznikla spodní část dnešní chaty. Ta se stavěla za pomoci místního národního výboru v letech 1971 až 1974 v Akci Z a Hasiči sami sobě, kdy dostala současnou podobu. Klub požárníků jí říkáme pořád, nikdy se nepřejmenovala,“ líčí starosta Hroch.

Setkání seniorů i nedělní estrády

V 70. a 80. letech se u Antoníčka pořádaly nedělní estrády. Konaly se zde hasičské soutěže, ale i dětské dny nebo setkání seniorů v době, kdy areál nahrazoval chybějící kulturní dům.

„Pak nastoupila parta kluků, chtěli něco pro mladší, tak začali pořádat letní karnevaly. A ne v neděli, ale v sobotu. A areál se začal přetvářet do dnešní podoby,“ doplnil Vladimír Hroch.

Letní sezona U Antoníčka 2024
8. 6. Herrgott
20. 7. Retro den (Mefisto Mohelnice country skupina Slza)
3. 8. Stracené Ráj + Old School
17. 8. Retro diskotéka
6. 9. DnB

U Antoníčka vystupovala řada známých kapel od Katapultu přes Kabát po Tři sestry. Koncert poslední zmíněné skončil neslavně poté, co zpěvák Lou Fanánek Hagen společensky unaven spadl z pódia.

„Tří sestry k nám jely z Třince z Noci plné hvězd, měli jsme je objednány na další koncert. První písničku dala kapela za něj, u druhé sundal košili, zatočil nad hlavou, neudržel balanc a spadl,“ líčí dnes už s úsměvem Vladimír Hroch.

Vstupné za tři piva

Karnevaly a zábavy bývaly dříve neodmyslitelnou součástí léta snad na každé vesnici, dnes však mizí. Minulostí jsou tak například akce ve Zborově nebo Čarovná noc v Brníčku. I k Antoníčkovi už nemíří dvanáct či čtrnáct stovek lidí, úspěchem bývá návštěvnost kolem tří stovek. Ve srovnání s komerčními festivaly je přitom vstupné na zdejší koncerty ryze lidové. Obvykle činí okolo sta korun, což odpovídá ceně tří točených piv.

Ráječtí tak hledají i jiné využití areálu, než večerní víkendové akce.

„Pro děti našich členů a příznivců pořádáme letní tábor, takový prodloužený víkend s hasičskou tematikou. Dvacátého července pořádáme Retro den, letos podruhé. V sále jsou vystavené exponáty, na place veterány, traktory, vojenská i civilní auta. Plus řetízkový kolotoč, na přehradě lodičky. Původně to měla být jen odpolední akce, ale lidé tu zůstávali, takže letos chystáme program s dvěma kapelami do deseti hodin večer,“ zmínil člen výboru SDH Rájec Daniel Žák.

Plán: opravit sociálky a kuchyň

Postupnou rekonstrukcí prochází také chata. Od loňska má její střecha novou krytinu, nyní hasiče čeká oprava vnitřních prostor. „Musíme dát dohromady sociálky a kuchyň. Všechno je víceméně původní, vybavení je třeba obměnit, aby bylo funkční. Na večerní zábavu to potřeba není, ale na denní akce a tábory je nutné mít zázemí v dobře kondici,“ uzavřel Daniel Žák.