„Občas se stane, že se nahoře ucpe vodárna a voda přestane téct. Zásobník se vyčerpá a než se znovu naplní, jsme dva dny na suchu,“ popsal problém nájemce penzionu Kaťuša Jiří Langer.

Výpadky v dodávkách mají neblahý vliv na jeho hosty. Nemohou se umýt, voda neteče ani na toaletách.

„Stává se to, když přijíždí nejvíce lidí. Někteří to chápou, jiní ne. Když se v zimě vrátí rodina s dětmi z lyží a nemohou se osprchovat, jsou naštvaní. Že by kvůli tomu lidé odjeli, to se nestalo. Někteří ale vyhrožovali, že pojedou pryč,“ postěžoval si Langer.

Vyschlé kohoutky pro něj znamenají i finanční ztrátu. „Několikrát se stalo, že jsem to musel hostům finančně kompenzovat. Nemohl jsem jim za pobyt účtovat plnou cenu,“ řekl si Langer.

Starostka Ostružné Miroslava Bendeková vysvětlila, že stávající vodojem na Ramzové napájí potůček, který do něj dodává jen čtvrt litru vody za vteřinu. Stačí jedna bouřka a česla u vpusti do vodojemu zanesou klacíky, jehličí a šišky. Zařízení je tak náročné na dohled a na údržbu. Jiné zdroje, odkud by bylo možné vodu brát, ve vysoko položené lokalitě nejsou.

K výpadkům podle Bendekové dochází tehdy, když se do horské osady sjedou chataři a turisté a zvýší se spotřeba vody – například mezi Vánocemi a Silvestrem.

Vedení Ostružné, pod kterou Ramzová spadá, se problémem již několik let zabývá.

„Plánujeme prodloužení vodovodu z Petříkova do Ramzové o délce 1650 metrů, aby v době špičky bylo možné vodovodní řad zásobovat,“ řekla Bendeková. Akce je administrativně připravená, je na ni vydáno i stavební povolení. Chybí jediné. Peníze.

„Žádali jsme o dotaci na ministerstvu zemědělství. Deset procent, to je 474 tisíc korun, by byl podíl Olomouckého kraje. Výsledek je, že kraj svůj podíl přislíbil, ale z ministerstva nám odpověděli, že dotace přidělena nebyla,“ řekla Bendeková. Akci ministerstvo podle jejích slov nepodpořilo kvůli nedostatku peněz. Příslušný dotační program letos končí.

V Ostružné žádali – rovněž neúspěšně – o dotaci na výstavbu vodovodu již loni Olomoucký kraj. Díky výběrovému řízení se cenu díla podařilo snížit na 4 miliony 700 tisíc korun. „Pro nás by bylo neúnosné, kdybychom tuto akci měli financovat sami,“ vysvětlila důležitost finančního příspěvku Bendeková.

Problémem při získávání dotací je podle jejích slov také skutečnost, že na Ramzové je k trvalému pobytu přihlášeno jen jednadvacet obyvatel. Ve skutečnosti jich zde však žije dalších osmdesát.

Vybudování vodovodu však obec považuje za prioritu a příští rok bude o dotaci usilovat znovu. Výstavba vodovodu na Ramzové je prioritní i pro Olomoucký kraj. Akce tak bude ponechána na seznamu projektů pro nový dotační titul.