Věřitelský výbor chce prodat areál RapoSkla jako celek. Tento záměr ale téměř rok blokoval majetkový spor.

„Během přípravy prodeje jsme zjistili, že část majetku byla neoprávněně vyčleněna z majetku úpadce. Spor byl nakonec smírně vyřešen, takže hledání kupce už nic nebrání,“ sdělila Dana Richterová z týmu správce konkurzní podstaty.

Do výběrového řízení jde souhrn nemovitostí, který tvoří téměř sto tisíc metrů čtverečních pozemků a budov včetně strojů, zásob a ochranné známky. Prodej organizuje brněnská společnost Gaute. Areál si mohou zájemci nezávazně prohlédnout 1. nebo 9. září v 11 hodin. Pro vstup do výběrového řízení musí pak složit kauci jeden milion korun. Minimální kupní cena stanovena nebyla.

„S několika zájemci už jsme jednali, ale zda jde opravdu o vážné uchazeče a jaké jsou jejich záměry, to nemůžeme teď posoudit,“ řekl člen představenstva firmy Gaute Jaromír Janečka.

Firma RapoSklo byla jedním z největších výrobců osvětlovacího skla v republice a letos by oslavila 180 let od svého založení. V roce 2004 se podnik začal zadlužovat. Potýkal se s růstem cen energií, konkurencí levného zboží z Číny a Polska i s nedostatkem kvalifikovaných sklářů.

Soud ho poslal do konkurzu v květnu 2008 a vzápětí se s pohledávkami za 155 milionů korun přihlásilo 205 věřitelů. Výroba definitivně skončila letos v únoru a o práci přišlo v poslední fázi 120 lidí.