Na asi osmdesát metrů dlouhé trati v příkrých serpentinách od klubu Ve Zdi do brány v hradbách za zámkem sprintovalo v sobotu dopoledne dvaadvacet závodníků plus čtyři psi v samostatné kategorii. Někteří z dvounožců pak nastoupili ke sjezdu po zábradlí sólo i v tandemu.

Na sjezd měli závodníci minutu, v níž se bez doteku země museli po úzké kovové dráze dostat jakoukoliv metodou co nejdál. Organizátoři byli překvapeni, protože dva závodníci v limitu sjeli zábradlí po břichu plynule až dolů.

Jezdcům v jednom tandemu chyběl k témuž jen kousek. „Nejspíš musíme příští rok zvolit zábradlí na levé straně, která je podstatně delší, ale zase hrozí, že se jezdci při pádu skutálí ze svahu,“ řekl šéf závodu Zdeněk David.

V sólu vyhrál Martin Blažek, který byl společně s Radkou Štýbnerovou nejrychlejší i v tandemu. „Vůbec jsme tu jízdu přitom netrénovali,“ tvrdili oba v cíli.

Jejich triumf stvrdilo ještě vítězství Radčiny fenky Kikiny v běžecké kategorii psů. Kikina, pouliční směs a nalezenec z psího útulku, běžela nahoru bez zaváhání, zatímco její soupeři měli potíže v dálkové komunikaci se svým pánem.

Lasie se dokonce z půli trati vrátila na start a Rasta si krátila v zatáčkách cestu mimo zábradlí, takže musela být rovněž diskvalifikována.

Naopak na čestném druhém místě doběhla dalmatinka Gábina, která ve všech dosavadních závodech vyhrála.

„Šli jsme před dvěma lety kolem a viděli shluk lidí, tak jsem se zeptala organizátorů, jestli můžou běžet i psi. Řekli proč ne, takže jsme s Gábinou psí běh vlastně ustavily,“ řekla majitelka dalmatinky Ludmila Wolfová.

V sobotu padl i absolutní běžecký rekord trati. O víc než sekundu ho časem 13,7 sekundy překonal Jan Jurásek ze Šumperka. Na vítěze čekaly v klubu Ve Zdi drobné odměny včetně balíčku granulí pro nejlepšího čtyřnožce.

Běh do zámecké brány už je předzvěstí blížícího se festivalu cestovatelů, dobrodruhů a recesistů, který zahájí 17. ledna výstava fotografií Welzlovi následovnici.