Georgios Muratidis patří do skupiny Řeků, kteří v 50. letech minulého století našli před občanskou válkou v jejich vlasti útočiště na Jesenicku. Z rodiny je jediný, kdo se do jihoevropského státu nevrátil. Situaci ve své rodné zemi bedlivě sleduje a rozhodující díl viny za současné problémy dává politikům.

„Největší zlo napáchaly dvě politické strany, které v Řecku vládly čtyřicet let," říká. Obě slibovaly pracovní místa, spousta pozic však vznikla ve státní správě. Nastaly tak absurdní situace.

„Naše vesnice má tisíc obyvatel, a na tamním obecním úřadu sedělo dvacet úředníků. Syn mého bratrance dělá třicet roků tajemníka. Říkal jsem mu: Takhle to není možné, to jednou zaplatíte," popisuje situaci devětasedmdesátiletý rodák z Řecka. Za další velký problém považuje rozbujelou korupci.

O současné vládě vedené krajně levicovou stranou Syriza říká, že na rozdíl od předchozích kabinetů vládne dobře. „Samozřejmě že ne všechny její kroky jsou správné, to u žádné vlády. Ale ona hájí zájmy Řeků. Ta předchozí hájila zájmy Evropské unie," je přesvědčený Georgios Muratidis.

Ekonomická recese dopadla i na jeho rodinu. Jeho nejstarší bratr s manželkou ze svého důchodu živí dceru a vnoučata, kteří nemají práci nebo jen sezonní přivýdělek. „Řecké rodiny drží více při sobě a vzájemně se podporují," popisuje řeckou společnost.

Stává se tak, že se někteří lidé kvůli špatné ekonomické situaci vrací z Řecka do Česka, kde mají větší šanci najít zaměstnání. Je to případ i ženy z Ondřejovic u Zlatých Hor, která se před osmadvaceti lety provdala za Řeka a odstěhovala se na jih Evropy.

„Zrovna před pár dny u mě byla. Našel jsem jí na Rejvízu místo pokojské a od pondělí tam půjde pracovat," popisuje její případ Georgios Muratidis.

Mezi Čechy je hojně rozšířený názor, že se Řekům nechce pracovat. Při zmínce o této tezi Georgios Muratidis okamžitě nesouhlasně zakroutí hlavou. „Je to nesmysl. Řek dělá čtrnáct hodin denně. Má třeba malý obchůdek, kde má čtrnáct hodin otevřeno. Když na něj zazvoníte o půlnoci, přijde v pyžamu a obchod vám otevře," říká.

Pracovitostí podle Georgia Muratidise naopak neoplývají státní úředníci. „Můj synovec šel ráno do práce a vidí úředníky, jak hrají karty. Vedle nich otevřená lahev, šéf hrál s nimi. Oni jen dostali místa, nezajímají je problémy lidí," popisuje zkušenost člena své rodiny.

V neděli se má konat referendum, v němž se mají Řekové vyslovit k podmínkám, které mezinárodní věřitelé požadovali výměnou za další finanční pomoc zadlužené zemi. Pokud by se mohl do rozhodování zapojit, hlasoval by Georgios Muratidis stejně jako téměř všichni jeho sourozenci proti záchrannému programu. Nepřistoupila by na něj i velká většina Řeků žijících ve Zlatých Horách.

„Záchranný program je pro lidi špatný," míní Georgios Muratidis. Připouští, že bez finanční pomoci by Řecko patrně zkrachovalo. „Argentina také zkrachovala. Pořád je to ale lepší, než se dál zadlužovat," uzavírá.