Teď musím kaši protřepat, aby na všech místech síta zůstala stejně silná vrstva. Mám pocit, že síto držím dost neohrabaně. Nevím proč, ale jsem nervózní. Jako kdybych právě skládal zkoušku z výroby papíru. „Na mě ale musí být pohled," říkám si a vybavím si asi šestiletého kluka, který bez ostychu dělal stejnou práci přede mnou.

Skrz jemné síto odkapává voda, na dně zůstává papírovina. Můj instruktor odnímá ze síta dřevěný rámeček. Bílou hmotu přikládám na plstěnou proložku. „Nebojte se pořádně zatlačit," radí zkušený řemeslník. Pak raději sám opatrně síto zdvihá a za chvíli se už papír za velkého rachotu lisuje ve velkém stroji opodál. Během dvaceti minut držím v ruce vlastnoručně vyrobený arch.

Před bílou budovou v centru velkých Losin je živo. Bránou papírny prochází desítky lidí. Už v průjezdu mě přepadne vůně medoviny a svařáku, při pohledu na jitrnice a klobásky se mi sbíhají sliny. Stačí sejít po několika schodech a typické předvánoční aroma střídá jiná vůně. Asi nejvíc připomíná škvařící se smůlu. Line se z kotlíku, ve kterém se taví pečetní vosk.

„Vzala jsem malého na výlet. Strašně se mu tady líbí. Nejvíc ze všeho výroba pečetí," říká Marta Melicharová ze Šumperka, zatímco její sedmiletý syn Kryštof nadšeně ukazuje reliéf stromečku, který před chvílí otiskl do roztaveného vosku.

O kousek dál asi desetiletá holčička usilovně točí klikou lisu. Tenhle stroj mě fascinoval už od školních let. Neodolám a knihtisk si chci vyzkoušet taky. Nejprve vyválím váleček v hnědočervené barvě. „Teď ním přejeďte přes štoček," říká pracovnice papírny, která lis obsluhuje. Matrici opatrně přikládám na papír. Zaberu za kliku, válec lisu se převalí přes štoček a na papíře se zůstává otisklý motiv tříkrálové koledy.

Během hodiny jsem si vyzkoušel čerpání papíru, výrobu obálky, pečeti, knihtisk nebo ražbu. Certifikát mi oznamuje, že jsem právě absolvoval kurz výroby a zpracování ručního papíru. Přesto se ani trochu necítím, že bych mistrům papírenského řemesla ve Velkých Losinách mohl konkurovat. Před takovými čerpači, kteří vydrží celou směnu mokrýma rukama nabírat z kádí přes síta papírovinu, smekám.

Ruční papírna Velké Losiny

- První písemná zmínka z roku 1603
- 25 stálých zaměstnanců
- Denně vyprodukuje 1000 až 1100 archů papíru A4
- Své produkty vyváží kromě ČR do celé Evropy a USA. V letošním roce pronikla i na japonský trh
- Ruční papírnu a muzeum papíru ročně navštíví okolo padesáti tisíc lidí. Pro srovnání: stejný počet  návštěvníků zavítá na přečerpávací elektrárnu Dlouhé Stráně