Mnozí si opakovaně na ředitele stěžovali na krajském úřadu, na inspektorátu práce a u ombudsmana. Dvě pracovnice včetně bývalé vrchní sestry Věry Ondráčkové skončily v péči psychiatrů. Ve stížnostech se mluví o šikanování a o chaosu v řízení organizace.

„Náměstci hejtmana mi dali na výběr: buď budu odvolán, anebo odstoupím sám. V zařízení ale hodlám zůstat a dokončit náročnou rekonstrukci budov. Pracovní zařazení si teprve připravuji. A není vyloučeno, že všechno dopadne ještě jinak,“ řekl Roman Průša Deníku.

Část zaměstnanců, kteří stojí ve sporu za ním, totiž připravuje petici, v níž žádají jeho setrvání ve funkci. Výtky, kterými se obě strany sporu častují, jsou obdobné.

„Intriky a lhaní toho člověka mají za následek katastrofální mezilidské vztahy. Urážky, vulgární napadání, křivé obviňování, vyhrožování propuštěním je na denním pořádku. Ředitel záměrně vytváří atmosféru nejistoty a strachu. O chod zařízení se od svého nástupu moc nezajímal, popíjení a pokuřování s částí personálu je běžné. Upřednostňuje zájmy některých zaměstnanců před zájmy obyvatel domova.“

To je jen malý výňatek ze stížností, pod nimiž je podepsána například Věra Ondráčková, Romana Gažová, Hana Kobzová nebo Zdeňka Hrubá. Petici proti řediteli podepsalo několik desítek lidí. Některé chyby zaznamenala také dubnová inspekce kraje, která uložila devatenáct nápravných opatření.

Roman Průša považuje stížnosti za nesmyslné. „Odmítali změny, které jsem v zařízení chystal, chtěli zachovat léta zaběhnutý stav. Ignorovali mé příkazy, například ten, že mají do práce i z práce chodit hlavním vchodem. Jednu ze stěžovatelek jsem přistihl, jak na noční službě spí. Když dostali výtky a hrozila jim výpověď, raději onemocněli. Na neschopence je v současné době deset lidí z oddělení, které se proti mně postavilo,“ říká Průša.

Ředitele plně podporuje předsedkyně odborů Eva Kubíčková. Dává dohromady petici na jeho podporu, kterou už podepsala asi padesátka lidí. Situace podle odborářky připomíná hon na čarodějnice.

„Jedná se o pár jedinců, kteří se rozhodli ředitele zničit. Vše dělají pod tichým vedením bývalé vrchní sestry, kterou ředitel zbavil funkce pro nekomunikování a neplnění pracovních povinností,“ řekla Eva Kubíčková a dodala: „Doufáme, že dnes už není jednoduché zničit člověka jen proto, že žádá po lidech práci a dodržování kázně.“

Rada Olomouckého kraje se bude domovem důchodců zabývat pravděpodobně 3. června.

„Rezignaci ředitele vezme na vědomí a vypíše nové výběrové řízení,“ uvedl mluvčí kraje Ivo Heger.