Pro vypsání lidového hlasování by jeho iniciátoři potřebovali sesbírat přes devatenáct stovek podpisů lidí s trvalým pobytem v Jeseníku.

Hazard a volbyV Olomouci se někteří organizátoři referenda
o hazardu účastní podzimních komunálních voleb. V Jeseníku odpůrci heren kandidovat nehodlají. Spíše se budou snažit ovlivnit názory voličů
a poukázat na to, jak zastupitelé na toto téma hlasují.
„Je tady pár zastánců hazardní lobby a my bychom na ně rádi ukázali. Aby volič věděl, který ze zastupitelů je na které straně," řekl Apostolos Joanidis.

„Co se týče podpisové cesty, bohužel nás zde není tolik. V Jeseníku zatím toto téma nerezonuje tak, jak by si mnozí přáli," řekl Apostolos Joanidis ze sdružení Parnas-Jeseníky.

Aktivisté se budou snažit prosadit regulaci hazardu prostřednictvím zastupitelů. Ti o tématu jednali již v dubnu. Shodli se však jen na omezení venkovní reklamy heren. Ze své iniciativy by mohli vyhlásit i referendum, o něm však v souvislosti s automaty nikdy nerozhodovali.

O plošném zákazu heren budou patrně hlasovat lidé v Olomouci. Iniciátoři referenda již sesbírali dostatečný počet podpisů. Lidové hlasování chtějí spojit s komunálními volbami.

Olomoučané by mohli odpovídat na otázku, zda souhlasí s tím, aby město udělalo veškeré kroky vedoucí k zákazu provozování loterií a sázkových her, zejména pak výherních hracích přístrojů, interaktivních videoloterijních terminálů a jiných obdobných přístrojů.

„Nerozlišujeme, kde k této aktivitě dochází, jestli v hernách či v kasinech. Jde nám o provozování zmíněného hazardu jako takového," sdělil spoluorganizátor akce Martin Škabraha.

Nejbližší akcí jesenických odpůrců heren bude diskuse se zastupiteli a veřejností o problematice hazardu. Uskuteční se ve čtvrtek 28. srpna v jesenické Kapli.

Účastní se jí jak zástupci občanského sektoru, tak odborníci, například ředitel psychiatrické nemocnice v Bílé Vodě. V tomto zařízení se léčí mimo jiné gambleři. „Věříme, že zvrátíme názor zastupitelů na naši stranu," poznamenal Apostolos Joanidis.

V současnosti mohou herny v Jeseníku fungovat na dvaceti místech. Ve městě je povoleno 242 herních přístrojů. V uplynulém roce v nich lidé podle střízlivých odhadů přišli o šedesát milionů korun.

Odvody z hazardu jsou na druhou stranu významným zdrojem městské kasy. Jeseník tak v roce 2013 získal 13,6 milionu korun. To tvoří patnáctinu příjmů jeho letošního rozpočtu.

Město z těchto peněz podporuje prostřednictvím grantů a dotací řadu neziskových organizací. Pokud by radnice automaty zakázala, o peníze by přišla.

Postoj jesenické veřejnosti k hazardu může ovlivňovat i fakt, že jedna z loterijních firem ještě nedávno v Jeseníku štědře podporovala řadu veřejně prospěšných a volnočasových aktivit, stejně jako některé projekty města.