„Pro referendum a volbu prezidenta nelze použít stejnou komisi; komise tedy budou muset být v každém z patnácti okrsků dvě plus jedna místní komise pro referendum. Tam, kde to podmínky dovolí, budou pro obě hlasování samostatné místnosti. Kde to možné nebude, bude se hlasovat v jedné - pouze opticky rozdělené," uvedl mluvčí radnice Daniel Gryc.
V případě shodné místnosti po jejím uzavření komise referenda půjde počítat hlasy jinam. Kde žádná taková možnost není, bude muset urnu zapečetit a počkat, až se spočítají hlasy volby prezidentské.
Zastupitelé dlouho diskutovali o tom, jak má kampaň před referendem vypadat. Dopadlo to tak, že přípravný výbor referenda složený z aktivních odpůrců projektu Wanemi dostane v městském zpravodaji třikrát dvoustranu, kde může voličům svůj postoj vysvětlit. Tuto možnost bude mít zdarma, zatímco Wanemi by si případný prostor musela zaplatit jako inzerci.
„Vstřícný postoj k přípravnému výboru je jakousi satisfakcí za to, že se několik let marně referenda domáhal. Práva na přímou demokracii se domohl teprve u Ústavního soudu. Jinak ale radnice musí zůstat neutrální a nemůže voličům doporučovat, jak by měli hlasovat. To by pak referendum ztrácelo smysl a jeho výsledek by byl napadnutelný," řekl starosta Zábřehu František John (KDU-ČSL).
Referendum bude stát kolem tří set tisíc korun. Radnice musí mimo jiné vytisknout hlasovací lístky, nakoupit druhou sadu uren, zaplatit za nájem místností a za práci okrskových komisí. Jejich členové dostanou 1143 korun, předseda komise pak 1600 korun. Další desetitisíce bude stát tisk prezentace v městském zpravodaji.
Aby lidové hlasování bylo platné, musí k němu přijít alespoň 35 procent voličů, tedy v případě Zábřeha kolem 4000 občanů. A aby byl výsledek hlasování pro město závazný, musí ho podpořit nejméně čtvrtina všech voličů ve městě, což je asi 2 900 lidí.