„Chceme podpořit české Vánoce, ke kterým vždy patřil Ježíšek, a ne Santa Claus,“ řekla Soňa Provazníková k celostátní akci, ke které se připojila Knihovna Vincenze Priessnitze v Jeseníku.

Balonky budou vypouštět i v jesenické mateřské školce Kopretina, ve Zlatých Horách, Velké Kraši, Mikulovicích a k překonání rekordu se zapojí i děti ve Vidnavě.

Pokus o rekord startuje v úterý 9. prosince v patnáct hodin srazem na předem dohodnutých místech v jednotlivých obcích a městech. Děti balonky se svými přáníčky vypustí k oblakům v dvacet minut před šestnáctou hodinou.

Organizátorem celé akce je Agentura Dobrý Den, která první vzlet balonků zorganizovala v loňském roce. „Generálka se konala v Českých Budějovicích, kde se vypustilo 1998 balónků,“ sdělil Stanislav Raušer z pořádající agentury, který věří, že rekord letos určitě padne.

Do pokusu se v celé republice prozatím přihlásilo 267 obcí, škol a organizací. K nebi by mělo vzlétnout přes sto třicet šest tisíc balonků. „Pokud se tedy nepodaří Mrakorovi, který vládne zlým živlům, zabránit, aby vše proběhlo, tak jak má, vytvoříme společně s Ježíškovými kamarády rekord, který svou celorepublikovou podporou a šíří nemá u nás ani ve střední Evropě obdoby,“ řekl Raušer.

Vypouštění balonků je součástí akce České Vánoce s Ježíškem, která si klade za cíl obnovu tradic. „Chceme českým dětem vyhnat Santu z hlavy a nahradit jej českým Ježíškem, který u nás vždy nosil na Vánoce dárky,“ dodal Raušer.