Aby se ale 18. listopadu vážky pářily? Podívejte se s námi na jeden takový pár, který si to ve středu rozdal na louce u Slezských Rudoltic na Osoblažsku. Zrovna u vážek je pohlavní akt obzvlášť pikantní podívaná.

Není divu, že si vhodné místo a čas určuje právě sameček. Musí totiž vykonat naprosto absurdní přípravy. Musí zaujmout speciální jógovou pozici, aby naplnil spermatem z primárních pohlavních orgánů svůj sekundární kopulační orgán.

A jak se zmocnit samičky?

Nejlépe během letu. Pořádně ji chňapnout zadečkovými přívěsky za hlavu, a pak už stačí počkat až samička samým vzrušením ohne zadeček směrem na hruď partnera. Tam už na ni čeká samčí genetický materiál připravený k rozmnožování. Nejdřív je ale nutné pohlavním orgánem vymést ze samičky případné spermie z předchozí kopulace. Samečkovy chvaty, taktika i orgány jsou tak promyšlené, že lapená samička nemá šanci se z milostného aktu vymanit. Samičky vážky Aeshna juncea raději předstírají smrt, aby se vyhnuly tak ponižujícímu páření.

Fotografové na kopulačním aktu vážek ze všeho nejvíc milují okamžik strnutí, kdy propojený hmyzí pár v extázi ztratí plachost.

Klidně vyčká ve velmi choulostivé situaci i pár minut, než si doběhnete vyměnit objektiv. Pokud chcete necudnou fotografii pojmout spíš kýčovitě než naturalisticky, musíte hledat úhel, kde vážky svými spojenými těly vytváří romantické srdíčko. Nejslavnější český fotograf vážek je zpěvák Dan Bárta.