Nejvyšší procentuální nárůst zaznamenala Bílá Voda na Jesenicku. Počet obyvatel se zaokrouhlil z 282 na 300, rozdíl činí 6,4 procenta.

„Narodily se děti, někdo se přistěhoval. Velký vliv na to má naše rumunská komunita, která se hodně rozrůstá,“ zhodnotil situaci starosta obce Miroslav Kocián.

Sám pro rozšiřování obyvatelstva prý dělá maximum.

„Před rokem a půl jsem si pořídil dceru, před rokem vnučku,“ směje se.

Bílá Voda leží na samotném okraji Olomouckého kraje, za obcí už je hranice s Polskem. Okolo nástupní nebo konečné stanice při hřebenovce přes Rychlebské hory vede několik tras pro milovníky turistiky. Pěší či cyklisty nově potěší rozhledna Borůvková hora, která stojí asi 6 kilometrů od Bílé Vody. Výhled na široké okolí si lze užít z výšky 24 metrů.

Čistý vzduch a krásná krajina prospívá pohodovému soužití.

„Komunita se spojuje a uvědomuje si, že co si uděláme pro sebe, to tu budeme mít. A podle toho se tu žije,“ tvrdí starosta Kocián. Návštěvníkům doporučuje zdržet se v obci alespoň týden.

DATOVÁ INFOGRAFIKA K VÝVOJI POČTU OBYVATEL (chvíli se načítá)

Nárůst v Horce díky pozemkům

Mimo velká města se statisticky nejvíce rozrostla Horka nad Moravou, v níž loni přibylo 25 obyvatel. Obec v Litovelském Pomoraví nyní hlásí 2 509 místních. Za nárůstem stojí především prodej téměř 60 pozemků, na nichž od roku 2015 přibývají rodinné domy.

„Dle mého názoru bude ještě nárůst v tomto roce, spousta domů je rozestavěných,“ reagoval na aktuální čísla starosta Luděk Tichý. Výhodou Horky je také dojezdová vzdálenost do Olomouce, odkud do vsi zajíždí i MHD.

Likvidace požáru v Mikulovicích, kterého se účastnily i jednotky z Polska.
Spolupráce přes hranici? U hasičů běžná. Poláci na Jesenicku zachraňují životy

V Novém Malíně cílí na podporu mladých rodin

Bedihošť na Prostějovsku a Nový Malín na Šumpersku evidují shodně o 21 osob více než začátkem loňského roku. V prvním případě za to může vysoká porodnost i aktivity jednoho z místních.

„Koupil pozemek, udělal z toho stavební parcely a staví na nich rodinné domy,“ vysvětlil starosta Jiří Zips, který je za rozšiřování obce rád.

Ve druhém případě jde prý o kombinaci mnoha faktorů. Bydlení v Novém Malíně nahrává geografická poloha poblíž Šumperka, rozvoj výstavby rodinných domů, nízké provozní náklady na bydlení či průměr 40 narozených dětí ročně.

„Podporujeme mladé rodiny, kdy při narození každého dítěte dostávají rodiče finanční příspěvek od obce 5 tisíc korun. Prvňáčky při nástupu do školy podporujeme částkou 2 tisíce korun na pořízení školních potřeb,“ vyzdvihl Marek Štencl, starosta obce Nový Malín, v níž jsou mimo jiné i tři domy s pečovatelskou službou.

Očkování seniorů proti koronaviru v Domově pro seniory v Soběsukách. 13.1. 2020
Mobilní týmy v kraji naočkovaly už téměř 4000 lidí v sociálních službách

Dřevohostice? Prostě krásné městečko

Podle ministerstva vnitra na Přerovsku vedou Dřevohostice s nárůstem 10 osob v evidenci obyvatel. Starosta městyse Petr Dostál zdůraznil, že reálné číslo je vyšší.

„Porovnání s rokem předchozím činí rozdíl plus 23 lidí. Ten zájem určitě podporuje dobrá infrastruktura a vybavenost městečka, dopravní dostupnost do Přerova a Bystřice pod Hostýnem či bohatý kulturní život. Prostě krásné městečko, kde se snoubí historie se současností,“ shrnul pro Deník.

Ve městech lidí ubývá

Regionálně nejvyšší nárůst v evidenci obyvatel zaznamenal Šternberk, v seznamu přibylo 27 jmen. Naopak další velká města o část svých obyvatel přišla. Například v Prostějově ubylo 160 lidí, v Olomouci 137 a o více než sto místních méně evidují také Přerov a Šumperk. Jeseník opustilo 12 lidí. Na vině může být stěhování za prací či studiem, ale také pandemie koronaviru, která zapříčinila vyšší úmrtnost.