Zvenčí připomíná IPOS moderní kancelářskou budovu. Zateplená fasáda, vyměněná okna i dveře. Interiér však zůstává víceméně v podobě a stavu z druhé poloviny sedmdesátých let, kdy objekt vznikl jako ředitelství rudných dolů.

Město již roky připravuje rekonstrukci vnitřních prostor. Z nákladů odhadovaných v roce 2016 na osmdesát milionů korun se předpokládaná cena vyšplhala na více než dvojnásobek. Aktuální odhad nákladů činí 190 milionů korun.

Pro srovnání: V roce 2021 činil celý investiční rozpočet města 138 milionů, v roce 2020 72 milionů, o rok dříve 88 milionů. Pokud by město rekonstrukci IPOSu platilo výhradně ze své kasy, pohltila by zhruba dva roční investiční rozpočty.

„Ceny stavebních materiálů za poslední rok extrémně vzrostly. Kvůli nárůstu cen stavebních prací výrazně vzrostly náklady na rekonstrukci tohoto objektu,“ konstatoval vedoucí Odboru investic a majetku Městského úřadu Jeseník Jiří Uher.

Podle údajů společnosti ÚRS, která tvoří databázi oceňování stavebních prací, vzrostla cena stavební oceli, OSB desek a řeziva za loňský rok zhruba o polovinu, tepelné izolace podle druhu o čtyřicet až šedesát procent a zdicích materiálů o zhruba 25 až 55 procent. Ceny neklesají ani v roce letošním.

„Bohužel vojenský konflikt na Ukrajině se nepříznivě promítá do cen energií a pohonných hmot a nelze tak vyloučit promítnutí těchto zvýšených nákladů i do cen prakticky všech materiálů. Současně se konflikt může stát akcelerátorem cen výrobků z oceli, jelikož převážná část u nás zpracovávané železné rudy se dováží právě z Ukrajiny,“ píše společnost v únorovém monitoringu.

Rostou i ceny stavebních prací. Podle Českého statistického úřadu meziročně vzrostly o bezmála devět procent.

Probíhající stavba nedaleko místa uvažovaného záměru
Padne na Dolní Moravě kvůli sjezdovce další les? Ochranáři mluví o devastaci

Práce na etapy etapizovat

„Zvažovali jsme několik forem, buď po stavební nebo po technologické části. Nakonec z logiky věci i finančně vyšla nejlépe etapizace po jednotlivých blocích,“ řekl Jiří Uher.

První etapa tak zahrnuje rekonstrukci jednoho bloku a kotelny, druhá práce na druhém bloku.

Starostka Zdeňka Blišťanová připomenula, že budovu využívají nejen úředníci města, ale i státu. Sídlí zde Úřad práce, Česká správa sociálního zabezpečení a Inspektorát práce. O financování rekonstrukce bude proto město i nadále jednat s ministerstvy práce a sociálních věcí a pro místní rozvoj.

„Nájemné (od státních úřadů, pozn. red.) určitě nepokryje náklady na rekonstrukci. Musíme s odpovědnými ministerstvy znovu jednat a žádat individuální dotaci. Není to budova jen pro město Jeseník ale regionálního významu,“ řekla starostka.

IPOS byl do svého zateplení obrovským „žroutem“ energie. Nově má energii vyrábět. Na střechy komplexu hodlá město instalovat fotovoltaické elektrárny o maximálním výkonu sto kilowatt.

„JE to další malý střípek do skládačky, kdy bychom tento objekt chtěli udělat maximálně energeticky úsporný,“ poznamenal Jiří Uher.