Vichr zlámal či vyvrátil v okolí skanzenu stovky stromů. Největším zásahem tak bylo rozsáhlé kácení. Ačkoli mají dřevorubci část práce za sebou, řada zničených stromů na zpracování ještě čeká.

„Museli jsme sáhnout i k tomu, že jsme v okolí zlatokopeckého srubu porost vykáceli. Aby se nestalo, že by na sruby nějaký strom spadl,“ řekl Jiří Juráš.

Je ředitelem příspěvkové organizace Zlatohorsko kraj pokladů, pod kterou skanzen ve vlastnictví města Zlaté Hory spadá.

Telefon spolehlivě jen přes internet

Správci skanzenu museli řešit i nový způsob telekomunikačního spojení. Na jednom ze stromů byla připevněna anténa pro příjem internetového signálu. Pro její nové umístění museli na stráni postavit sloup.

Ve skanzenu jsou na internetu závislí. Kvůli špatnému mobilnímu signálu zde spolehlivě fungují jen internetové telefony.

Kromě přírody napáchala vichřice největší škody na zlatokopeckém srubu. Padlý strom prorazil jeho střechu. Řemeslníci již vyměnili poškozenou část krovu, obnovili šindelovou krytinu i štít budovy.

„Nyní čekáme na okno, mělo by přijít tento týden. Dnes začínáme s ochranným pláštěm a v podstatě je hotovo,“ popsal Jiří Juráš.

Účet za úklid a opravy se šplhá do statisíců korun. Dřevorubci ještě budou pokračovat v úklidu padlých stromů. Opravit bude třeba i náhon, z něhož po vyvrácení stromů vytéká voda.

„Pokud bude po Velikonocích dobré počasí a příznivější situace ohledně cestování mezi okresy, chtěli bychom otevřít okénko pro občerstvení. Možná bychom pozvolně zahájili sezonu,“ uzavřel Jiří Juráš.