„Samotné slovo streetworker vzbuzuje řadu dohadů. Lidé se ptají, co že se to na té ulici dá dělat. Jedná se ovšem o velice efektivní službu. Díky práci v terénu se nám například dařilo od počátku roku vyměnit kolem devíti tisíc jehel. Nyní jsme v kontaktu zhruba se sto dvaceti klienty. Pravidelně navštěvujeme nejen města, ale i menší obce, jako například Olšany, Rudu či Bohdíkov,“ vysvětlil Kubíček.
Výměnou infekčního materiálu se streetworkeři snaží zabránit šíření hepatitidy typu C, což je nemoc rozšířená mezi narkomany. Její nebezpečí spočívá ve vysoké nakažlivosti, navíc dlouhou dobu zůstává skrytá, přičemž způsobuje nevratná poškození jater.
„U hepatitidy typu C je zhruba stokrát větší riziko přenosu než u viru HIV, zpravidla se tak děje při sdílení jehel, ale také při pohlavním styku. A není nic výjimečného, že se řada lidí závislých na pervitinu chová promiskuitně,“ vysvětlil Kubíček.
Účinnost terénního programu spočívá zejména v jeho plošném působení po celém okrese. Žádná jiná instituce v našem regionu tuto sociální službu neposkytuje. Důležitá je také nízkoprahovost, což znamená, že program je přístupný pro všechny, kteří o něj projeví zájem bez ohledu na pohlaví, věk, rasu, společenský statut, sociální či ekonomické možnosti, kulturní odlišnosti a zdravotní dispozice.
Terénní program pro uživatele drog se uskutečňuje většinou v odpoledních a večerních hodinách, ale běžný den streetworkera začíná již dopoledne.
„V dopoledních hodinách streetworker doplňuje hlášení z předešlého dne, zapisuje své kontakty do databáze a doplňuje individuální práci do složek klientů o dekurzy, což jsou záznamy z předešlého kontaktu. I když by se mohlo zdát, že tato činnost s prací v terénu nesouvisí, v současnosti je alfou a omegou jakékoliv činnosti, která podléhá zákonu o sociálních službách,“ vysvětlil terénní pracovník Michal Pěnička.
Hlášení a záznamy slouží sociálním pracovníkům k lepší orientaci v problematice jednotlivých klientů a sestavování plánu následné péče.
„Kolem poledne si streetworker chystá své nádobíčko, což je například taška s materiálem, tedy s lékárničkou, brožurami, letáky a dalšími tiskovinami, které mají osvětový charakter a obsahují také informace o dalších sociálních službách,“ doplnil Pěnička.
Se svými klienty se terénní pracovník schází nejen na ulici, ale také v parcích, na nádražích, v hypermarketech, restauracích i v bytech.
„Při terénní práci je velmi důležitá schopnost komunikace. Streetworker si totiž musí získat důvěru, musí se svou podobou i slovníkem dokonale přizpůsobit prostředí, ve kterém se právě nachází. Při kontaktu s uživatelem drog zjišťuje jeho stav po zdravotní i sociální stránce, způsob obživy a způsob obstarávání základních životních potřeb,“ popsal práci streetworkera vedoucí občanského sdružení. Cílem je drogově závislého člověka motivovat pro přijetí zdravějšího životního stylu, případně zahájení léčby.
Náklady na terénní program se dají vyčíslit přibližně na deset tisíc korun na jednoho klienta za rok. Sdružení RES-SEF získává finance na svou činnost ze státních a krajských dotací i z rozpočtů měst a obcí.