Pro nově vyžadovanou ochranu úst a nosu míří lidé od čtvrtečních devíti hodin do Katovny. K dispozici je pro obyvatele města po dvou kusech.

„Od rána přišlo kolem čtyřiceti lidí. Děkovali, byli rádi, že nemusí běhat po městě a zjišťovat, kde respirátor seženou,“ popsala kolem půl desáté dopoledne starostka Jeseníku Zdeňka Blišťanová.

Samospráva svým krokem reagovala na rozhodnutí vlády a na fakt, že respirátory nebyly vždy dobře dostupné, případně ne za dostupnou cenu. V Katovně byla ve čtvrtek ráno ochranných prostředků k dispozici tisícovka.

„Nechala jsem respirátory nakoupit ještě v době, kdy cena byla relativně nízká, ale začínalo se mluvit o tom, že budou třeba. Dnes jsme dostali ještě dar sto osmdesáti kusů od jednoho zastupitele. Na příští týden máme objednané další,“ popsala starostka.

Respirátory v Katovně jsou určené pro lidi starší 65 let a sociálně potřebné.

„Není nutné písemně dokládat, že má někdo sociální problém. Věříme, že přijdou lidé, kteří to potřebují. Kontroluje se jen, zda bydlí v Jeseníku,“ uzavřela Zdeňka Blišťanová.

Nošení respirátorů třídy FFP2 či dvou chirurgických roušek přes sebe nařizuje mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví, které schválila vláda. Nasazené je musí mít lidé v prodejnách, provozovnách služeb, zařízeních sociální péče i zdravotnických, ve veřejné dopravě, v čekárnách a nástupištích a dokonce i v autech, pokud nimi cestují lidé z různých domácností. S jednou rouškou si vystačí lidé mladší patnácti let.

Nařízení má však přes dvacet výjimek. Ochranné pomůcky tak nemusí nosit například řidiči veřejné dopravy při jízdě, děti ve školách a školkách, ale třeba i ústavní činitelé, když vykonávají práci a jsou vzdáleni nejméně dva metry od sebe.

Stát do začátku dubna prominul DPH na respirátory s cílem snížit jejich cenu.