Přestože sdružení nemá stejně jako další neziskové organizace zajištěné financování na příští rok, v přípravách nepolevuje. Darmoděj je připraven zahájit rok i s dluhem. Odborníci si uvědomují, že ani po tříměsíční ústavní léčbě v léčebně v Bílé Vodě a dokonce ani po zvládnutí devítiměsíčního pobytu v terapeutické komunitě Fides nemají vyléčení narkomani jistotu, že odolají pokušení, které na ně číhá na každém kroku.

„Chceme těmto lidem pomoci navrátit se do normálního života, aby zvládli realitu. Při pokušení se nemohou vrátit do léčebny. Máme zkušenosti, že bývalý klient potká kamaráda, který mu nabídne drogu. Když neodolá, tak se vrátí do kontaktního centra a spadne zpět k drogám. Statisíce, které stála léčba, jsou pak vyhozené z okna,“ řekl předseda Darmoděje Josef Vondrka. Restart by měl vyléčené narkomany skutečně nastartovat a pomoci jim začlenit se do společnosti. Program je připraven pro padesát klientů, kterým se budou věnovat odborníci. Devíti lidem nabídne chráněné bydlení do doby, než se sami postaví na nohy.

Zaměstnanci Restartu budou klientům pomáhat i s hledáním zaměstnání. Podmínka pro přijetí je jediná. Zůstat bez drog. „Budou odevzdávat moč na testy. Musejí být naprosto čistí, aby neohrozili další členy skupiny. Nedodržení podmínek znamená vyřazení,“ uvedl Vondrka. Darmoděj jako většina neziskových organizací bojuje s financemi. Na příští rok potřebuje tři a půl milionu korun. Podporu má dostat z ministerstva práce a sociálních věcí, evropských fondů, kraje, ale i z obcí.

„Problém je, že až na konci roku budeme znát výši podpory z ministerstva, teprve v lednu se dozvíme, co dostaneme od města Jeseníku. Kraj žádá o podporu z evropských fondů, ale peníze budou až od pololetí. Nájem a odvody ale musíme platit od ledna. Proto si bereme půjčku, abychom utáhli chod zařízení do poloviny roku. Nechceme ale zrušit naše služby,“ popsal potíže s financováním Vondrka. Služba je podle něj nutností. Od začátku roku vyměnili v jesenickém K-centru přes šestnáct tisíc stříkaček. Narkomanů přibývá a odborníci z K-centra předpokládají, že do konce roku vymění v Jeseníku přes dvaceti tisíc jehel.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY ZE ŠUMPERSKA A JESENICKA

Moje Šumpersko a JesenickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika