„Že bude největší v Česku, to je jasné už teď, protože od našich partnerů jsme dostali sedmdesát tisíc korun. Část těchto peněz je určena na přípravu akce a zaplacení doprovodného programu, co zbude a co věnují lidé, to rozdělíme na tři díly,“ řekl hlavní organizátor Petr Hradil.

Třetina výtěžku je určena na podporu mládežnického hokeje, druhá část na zářijovou akci Vánoce na sněhu v Sobotíně a poslední na prosincový živý betlém v Šumperku. Od obchodního domu až k divadlu se klikatí speciální dřevěná konstrukce s dvěma drážkami na povrchu, kam dárci pokládají mince naležato. Gymnazisté v roli pomocníků je vzápětí překrývají plexisklem.

Jako první vložil minci včera v poledne prezident šumperského hokejového oddílu Vladimír Velčovský, následovali ho oba místostarostové Šumperka Marek Zapletal (ODS) a Petr Suchomel (KDU-ČSL). Starosta Zdeněk Brož (NV) chyběl, ten právě obědval v hotelu Diana s prezidentem Václavem Klausem.

Na noc konstrukce zmizela, aby organizátoři nemuseli peníze hlídat,v pátekv osm ráno se na Hlavní třídu vrací. „Sbírka pokračujev pátekdo osmnácti hodin, poté zástupce agentury Dobrý den, která vydává Českou knihu rekordů, vyhlásí hodnotu rekordu. Od patnácti hodin je připraven doprovodný program, například ukázky karate, aikida a juda nebo koncert Holátek,“ zve Hradil. Dosavadní délkový rekord má hodnotu 109 metrů, váhový rekord představuje 45,3 kilogramu mincí. Oba budou zcela určitě v Šumperku překonány.