Na prostranství mezi místním kostelem a obecním úřadem leží ve čtvrtek 18. července dopoledne sedm kusů dřeva v různém stádiu rozpracovanosti. Řezbáři je přetváří v sochy andělů.

„Část řezbářů jsou dobrovolníci, kteří si chtějí s námi užít, čtyři sochaři tvoří jako závazek pro sponzory,“ řekl mluvčí projektu Andělárium Tomáš Wurst.

Sochaři se v centru malé vesnice v centru Hanušovické vrchoviny schází sedmým rokem. Jejich výtvory zdobí louku u kostela a Andělské stezky, které leží na značených turistických trasách ve směru na Šumperk.

„Na Andělské stezky na modrou značku letos z louky odletí dva andělé. Je to krásná šestikilometrová procházka mezi Šumperkem a Rejcharticemi. Některé sochy máme zájem umísťovat i ve městě Šumperk, chceme také rozšiřovat Andělskou louku do širšího okolí,“ dodal Tomáš Wurst.

Na tvoření dřevěných skulptur mají řezbáři pět dní. Akce končí v sobotu vernisáží s kulturním programem.

Téma andělů, kteří mohou být vnímáni jako ochránci, patronové či poslové krásy, poskytuje tvůrcům širokou míru inspirace a způsobu sebevyjádření. Z duchovního hlediska může být Andělárium chápáno i jako jistá protiváha čarodějnickým procesům, které region v historii postihly.