VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výměna řidičských průkazů vázne

ŠUMPERK - Povinnou výměnu řidičského průkazu vydaného od roku 1964 do roku 1993 stále odkládají tisíce lidí. Podle evidence odborů dopravy by úředníci do konce roku měli stihnout vyměnit v Šumperku zhruba 4 500 a v Zábřehu 1 800 řidičských průkazů.

3.10.2007
SDÍLEJ:

Pozitek z jizdy.Foto: DENÍK/ Archiv

Na šumperském odboru dopravy, který tuto agendu vyřizuje, ale nijak rušno není a při troše štěstí se dokonce čekací doby pohybují jen v minutách. „Měsíčně si přijde řidičský průkaz vyměnit kolem pěti set lidí, ale aby na konci roku nehrozily velké fronty, počet by to měl být více než dvojnásobný. Daleko zodpovědněji lidé přistupují k výměně občanských průkazů, protože tam již hrozí, že s propadlým dokladem lidé nedostanou důchod nebo zásilku na poště,“ řekl tajemník šumperské radnice Petr Holub.

V Zábřehu se výměna týká ještě osmnácti set lidí. „Zhruba čtyřicet procent z nich ale tvoří držitelé ve věku šedesáti let a starší,“ sdělil mluvčí zábřežské radnice Milan Kratochvíl. Vyměnit si řidičské průkazy musejí ti řidiči, kterým byly vydané v době od 1. července 1964 do 31. prosince 1993. Původní průkazy přestanou platit 1. ledna příštího roku a za jízdu s neplatným dokladem policisté mohou uložit až dvoutisícovou pokutu.

„Řada lidí si ani řidičský průkaz vyměnit nepřijde, protože ho nepotřebují. Nedá se ale odhadnout, kolik jich je,“ vysvětlil vedoucí odboru dopravy šumperského městského úřadu Radek Novotný. Výměna řidičského průkazu je ale povinná, i když jej držitel nevyužívá. V případě, že doklad již člověk nepotřebuje, může jej vrátit, a tak si ušetřit další pochůzky spojené s vydáním nového průkazu.

Žádnou benevolenci ale motoristé s prošlými doklady nemohou rozhodně čekat ze strany policistů. „Nedá se postupovat jinak, než udělit blokovou pokutu, případně pokud motorista nesouhlasí, přestupek postoupit do správního řízení. Bohužel praxe je stále taková, že výměnu průkazů lidé nechávají na poslední chvíli. Bylo to tak vždy, když se u nás řidičské průkazy měnily,“ řekl vedoucí dopravního inspektorátu šumperské policie Jiří Alexa.
Výměna řidičských průkazů je bezplatná, podle místa trvalého bydliště držitele ji provedou pracoviště odboru dopravy v Šumperku, Zábřehu a Mohelnici. Žadatel musí předložit průkaz totožnosti, což může být kromě občanského průkazu také pas, starý řidičák a aktuální fotografii. Řidiči nad šedesát let navíc musejí mít potvrzení o lékařské prohlídce.

3.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Šumperk přišel o Smrže, navíc skončila jeho domácí série neporazitelnosti

Volby 2017 v Olomouckém kraji podrobně v pondělním tištěném Deníku

Nepropásněte! Výsledky voleb ve vaší obci, názory, podrobnosti

Toto jsou vaši noví poslanci z Olomouckého kraje

Podívejte se, kteří poslanci budou po volbách v parlamentu zastupovat Olomoucký kraj.

Nově narozená miminka na Šumpersku a Jesenicku, 42. týden 2017

HLASUJTE V ANKETĚ / Díky vstřícnosti porodnice v Šumperku a Jeseníku vám přinášíme fotografie nejmladších obyvatel našeho regionu, tedy miminka, která se u nás narodila v uplynulých dnech.

AKTUALIZOVÁNO

Sever kraje ovládl Babiš a Okamura, třetí jsou komunisté

Drtivé vítězství hnutí ANO, výrazný úspěch SPD Tomia Okamury. Tak vypadají výsledky voleb do Poslanecké sněmovny na Šumpersku a Jesenicku. Po čtyřech letech bude mít region svého poslance.

Jak volila velká města v Olomouckém kraji? Na bedně se liší

Zatímco hnutí ANO jednoznačně triumfovalo i ve všech velkých městech Olomouckého kraje, na dalších příčkách už jsou mezi hlavními centry regionu rozdíly.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení