Otevřou se totiž dvě nové okružní křižovatky v Šumavské ulici. Od soboty 7. do středy 11. listopadu přitom pokryje pěticentimetrová vrchní finální asfaltová vrstva nejen celou rekonstruovanou komunikaci, ale také ulici Tatranskou a část ulice Langrovy.

V době, kdy se bude pracovat na konečných vrstvách, musejí řidiči počítat s objížďkami a v daných úsecích nesmějí parkovat.

„Ačkoliv na stavební práce i zákaz vjezdu upozorňovalo dopravní značení, řada motoristů se chovala velmi bezohledně, někteří dokonce ohrožovali dělníky. Našli se i takoví, kteří vjeli do zákazu přes to, že na staveništi riskovali poškození auta,“ konstatoval šumperský starosta Zdeněk Brož.

S pokládání asfaltového koberce se začne na zmíněných kruhových křižovatkách a úseku mezi nimi. V této části přitom nebudou moci řidiči se svými vozy parkovat již od pátečního rána. Živičný povrch zde začne firma pokládat v sobotu 7. listopadu úderem sedmé ranní a celá oblast bude uzavřena až do neděle 8. listopadu do osmé ranní. Projíždět tudy nebudou moci ani autobusy.

„Linky městské hromadné dopravy číslo 2, 3 a 4 budou celou sobotu mimo provoz. Celý úsek bude uzavřený těžkými vozidly a přenosnými zátarasy. Na to, aby do oblasti nikdo nevjel, budou dohlížet státní i městští policisté,“ uvedl tajemník šumperské radnice Petr Holub.

V sobotu 7. listopadu se uzavře rovněž část Langrovy ulice, a to od restaurace Koruna po Tatranskou ulici. Zde se bude pokládat živičný povrch v neděli 8. listopadu a zátarasy z této oblasti zmizí v pondělí 9. listopadu ráno. V tento den se bude asfaltovat ulice J. z Poděbrad v úseku mezi ulicemi Tatranskou a Šumavskou, který se uzavře již v neděli ráno a průjezdný bude až v úterý 10. listopadu.

Z hlediska parkování nejsložitější oblast, úsek ulice J. z Poděbrad od ulice Šumavské po ulici Vítěznou, bude uzavřený od pondělního rána do středy 11. listopadu do osmi ráno. Asfaltový koberec tu bude firma pokládat v úterý 10. listopadu.

Jako poslední pak přijde na řadu ve středu 11. listopadu Tatranská ulice, jež se uzavře ve středu v šest hodin ráno a opět otevře ve čtvrtek ráno v osm hodin. Od tohoto dne již budou moci řidiči využívat i nově vybudované parkoviště.

„Základní podmínkou je, aby finální asfaltovou vrstvu do doby, než vyzraje, nic nenarušilo. První den uzavírky se pak budou upravovat nájezdy na parkoviště. Do uzavřených úseků se tak vždy po dva dny nebude moci vjíždět a na odstavných plochách podél asfaltované komunikace nemohou ani parkovat vozidla,“ zdůraznil tajemník a také upozornil, že pokud zde někdo auto odstaví, musí počítat s tím, že bude odtaženo.

„Kromě odtahu, který zaplatí, můžeme uložit blokovou pokutu za nerespektování přenosného dopravního značení,“ upřesnil ředitel šumperské městské policie Zdeněk Dočekal.

Jedinou výjimkou bude Tatranská ulice, která bude průjezdná do středy 11. listopadu do šesté ranní, aby mohli vyjet ti, kteří parkují na ploše u garáží. Na všechny uzavřené úseky přitom řidiče již nyní upozorňují přenosné dopravní značky se zákazy vjezdu a stání a s příslušnými daty.

Vodorovné dopravní značení dostanou opravené vozovky od pondělí 23. do pátku 27. listopadu. Od 1. prosince do 31. května příštího roku bude celá stavba vedena v režimu předčasného užívání a rychlost zde bude upravena dopravními značkami.

Dotčené autobusové linky

Sobota 7.11.: linky MHD č. 2 (Sumtex – stadion – Domov důchodců – krytý bazén – Sumtex), č. 3 (žel. st. – Temenická samoobsluha – Mototechna – žel. st.) a č. 4 (aut. st. – nemocnice – hřbitov – nám. Republiky – aut. st.) budou mimo provoz; linka 930 209 (Šumperk – Bratrušov – Kopřivná – Hanušovice) pojede z autobusového nádraží Jesenickou ulicí na ulici Lidickou a po ulici Vítězné na zastávku Šumperk, rozcestí k sanatoriu obousměrně.

Neděle 8.11.: středa 11.11.: zastávky MHD č. 1, 3, 4 a 5 budou přemístěny z ul. J. z Poděbrad 28 na ul. J. z Poděbrad 24, z ul. J. z Poděbrad 73 na rozcestí k sanatoriu, z náměstí Republiky k Mountfieldu v Temenické ulici. Meziměstské linky 930216 a 930209 budou přemístěny z náměstí Republiky k Mountfieldu v Temenické ulici.

Středa 11.11.: pondělí 30.11.: zastávky MHD č. 1, 3, 4 a 5 a meziměstské linky 930216 a 930209 budou přemístěny z náměstí Republiky k Mountfieldu v Temenické ulici.

Od úterý 1. prosince budou linky MHD i meziměstské linky vedeny po původních trasách.