„O preventivní akci požádalo vedení jesenických hasičů. Ukázalo se, že za více jak deset si ani místní řidiči nezvykli na umístění červených světel, která je upozorňují na vyjíždějící hasiče při zásahu. Tato světla mají uvolnit přilehlou křižovatku a umožnit profesionálním hasičům co nejrychlejší a nejbezpečnější výjezd z požární stanice," sdělila mluvčí policie Tereza Neubauerová. Po zapnutí jsou světla aktivní vždy maximálně dvě minuty.

Policisté při preventivní akci obsadili všechny výjezdy z křižovatky a světla nechali několikrát v různých intervalech zapnout.

„Výsledky těchto zkoušek byly katastrofální. Více jak sedmdesát procent řidičů vůbec nerespektovalo červené světlo a projelo křižovatkou. Výmluvy byly jednotvárné, světla neviděli, nebo si mysleli, že když hasiči nejedou, můžou projet," dodala Tereza Neubauerová. Na světelnou signalizaci mimo železniční přejezdy zřejmě nejsou motoristé na Jesenicku zvyklí, v celém okrese se totiž nachází pouze jediný semafor v Mikulovicích.

Signalizace u sídla hasičů má stejnou váhu jako červená na křižovatce nebo na železničním přejezdu, tomu odpovídá i výše sankce. V blokovém řízení na místě může řidič dostat pokutu až do výše dva a půl tisíce korun s připsáním pěti bodů. Pokud by se přestupek řešil ve správním řízení, hrozí pokuta od dvou a půl do pěti tisíc korun se stejným počtem bodů. V případě, že by se motorista v posledních dvanácti měsících stejného přestupku dopustil opakovaně, může přijít i o řidičské oprávnění až na půl roku.

„Každý z řidičů si musí rozmyslet, zda mu dvě minuty zdržení stojí za to riziko, že do jeho vozu narazí dvacetitunová cisterna, s níž hasiči spěchají zachraňovat někomu život nebo majetek," konstatovala Tereza Neubauerová. Dodala, že s ohledem na alarmující výsledky se určitě nejednalo o poslední akci. Policisté jí budou nepravidelně opakovat, ale přestupky již nebudou řešit pouhou domluvou.