V ceně 193 milionů, s níž firma Renostav vyhrála soutěž, je totiž i druhý - rekreační bazénu s vodními atrakcemi, jehož stavbu je možné odsunout.

Důležité je dokončit první etapu, tedy zprovoznit závodní bazén se šatnami a technologií tak, aby mohl sloužit veřejnosti.

Problém je v tom, že nikdo neví, kolik to bude stát a jak tedy postavit rozpočet města na rok 2010, kdy má být stavba dokončena.

V původních materiálech figurovala cena 117 milionů, později 125 milionů a teď už se neoficiálně mluví o 135 milionech.

„Starosta dostal už v dubnu od zastupitelstva úkol předložit rozpočet, stejný úkol dostal v září a dodnes nic nemáme,. Co jste udělali pro to, abyste z něj ten rozpočet dostali?“ ptal se radních zastupitel Jiří Černý (KSČM).

„Ptám se na to starosty pořád, ale žádnou odpověď jsem ještě nedostal,“ řekl místostarosta Lubomír Sommer (KDU-ČSL).

Radní Vladimír Caska (Volba pro město) si postěžoval, že v radě má pořád těsnou většinu skupina, která jde firmě na ruku, bez problému schvaluje dodatky ke smlouvě a zatím není síla, která by přinutila firmu říct konečnou cenu.

„Město šlo do projektu, který si pořádně nespočítalo. Bylo to nezodpovědné, uspěchané rozhodnutí. Myslím, že i řada těch, kteří pro ně zvedli ruku, dnes už ví, do jakého průšvihu se s bazénem řítíme,“ řekl Caska.

Starosta Zdeněk Kolář (ODS) se diskuse neúčastnil, protože na zasedání nebyl. Na dotaz Deníku, proč ještě rozpočet nepředložil, mailem odpověděl: „Technický dozor investora kontroluje prováděcí dokumentaci velmi pečlivě, aby jednotlivé položky a jejich nacenění bylo v pořádku. To samozřejmě si žádá čas.“

Krytý bazén v Zábřehu město zavřelo kvůli narušené statice v květnu 2007. Už v prosinci toho roku uzavřelo smlouvu s Renostavem. Rekonstrukce začala demolicí haly v listopadu 2008 a zatím je prostavěno 55 milionů. Hotový je skelet haly včetně velké části nerezového bazénu a rada nedávno schválila další dodatek ke smlouvě na 5,5 milionu.

Ten umožní uzavření stavby, tedy osazení oken, dokončení štítové stěny a také dešťové kanalizace. Pak by práce mohly pokračovat i v zimě. Pokud budou peníze.

Celý projekt měl v zastupitelstvu od začátku rozhodné odpůrce. Vadilo jim, že město jde do obří investice bez zajištěného financování. Zatím se podařilo získat je 15 milionů od státu a šest milionů od kraje, teď už stavba vysává městský rozpočet a spolu s úbytkem příjmů v důsledku krize si vynucuje velké škrty ve výdajích na všech frontách.

„O dotacích se jedná, jsou však nenárokové. Budeme usilovat o zařazení stavby do vhodného programu z Regionálního operačního programu Střední Morava, podobně jak předpokládá město Šumperk,“ řekl starosta.

Vyjádření firmy Renostav se získat nepodařilo.