Obě nemocnice ale zaznamenaly vyšší porodnost, než v předloňském roce.

„Mezi novorozenci byly čtyři páry dvojčat. V celkovém počtu dětí se jedná desetiprocentní nárůst,“ uvedla mluvčí jesenické nemocnice Radka Miloševská.

Dodala, že nejoblíbenějšími jmény pro čerstvě narozená miminka byla ta tradiční česká.

Vůbec nejvíce, celkem osm, přišlo v Jeseníku na svět malých Viktorií. Těsně za ní se umístilo jméno Tomáš, které zvolilo pro své děťátko sedm rodičů a také Sofie s Veronikou.

Šumperská nemocnice si na své první novoroční miminko si musela počkat přesně čtyři hodiny a třicet pět minut, kdy se narodila Alenka Jirešová.

V šumperském regionu se rodiče při pojmenovávání svých potomků také drží oblíbených českých jmen, občas ale volí i ta méně obvyklá.

„Rodiče si z porodnice odnesli například Grace, Rénéesma, Loru nebo Sebasténa,“ sdělila mluvčí šumperské nemocnice Hana Hanke.

Do porodnice v Nemocnici Šumperk přijíždí nejčastěji budoucí maminky z šumperského, zábřežského a částečně také z ústeckoorlického regionu.

Rodičky si mohou také vybrat z různých služeb a k dispozici mají moderní zázemí včetně internetu.

Vstříc se snaží maminkám vycházet i jesenická porodnice, která nabízí například skupinové cvičení i kurzy zaměřené na průběh samotného porodu, ale také šestinedělí, kojení či výživu.