Chce se pokusit situaci změnit. Zatím zveřejnila na internetové adrese www.skolazakladzivota.cz výzvu školské radě a žádá ji, aby se situací zabývala.

„K našim připomínkám opakovaně dostáváme jedinou odpověď, že škola nemá dost financí na rozvoj a provoz. Nechce se nám však věřit, že šumperské gymnázium by dostávalo do rozpočtu přidělováno méně prostředků než jiné školy. Důvodem bude spíše nedostatek kontroly ze strany vedení školy a nezájem zlepšovat současný stav. I z tohoto důvodu někteří potenciální sponzoři odmítají podpořit školu, protože si nejsou jisti, že by jejich peníze byly využity účelně,“ píše se ve výzvě.

Co rodičům vadí? Například hygienický stav toalet, špatný úklid nebo to, že ve škole stále chybějí uzamykatelné skříňky a stojany na jízdní kola. Není také zaveden jinde běžný systém bezhotovostních plateb stravného, aby studenti nemuseli trávit čas ve frontách při kupování stravenek.

„S počítačovým vybavením jsou na tom mnohé základní školy podstatně lépe. Těch problémů je ale mnohem víc a na vině je špatné řízení. Gymnázium nemá dobrou pověst a ztrácí postavení elitní školy, kterou by mělo být. Ve škole vládne takzvaná blbá nálada,“ říká jeden z autorů výzvy Petr Blažek a pokračuje: „Soukromě a anonymně si kdekdo stěžuje, hodně rodičů nás slovně podporuje, ale bojí se pod nějakou výzvu podepsat, aby to neodnesly jejich studující děti. Proto si velmi vážím těch asi čtyři desítek lidí, kteří k podpisu připravovaného dopisu na krajský úřad našli odvahu.“

Ředitel školy Vladimír Vlček o výzvě na internetu ví a stížnosti považuje za neopodstatněné. Odkazuje na zprávu České školní inspekce, která na škole prováděla kontrolu v první polovině ledna. Obsáhlá inspekční zpráva je zveřejněna na internetových stránkách školy a vyznívá po všech stránkách příznivě.

Mimo jiné je v ní uvedeno, že úspěšnost absolventů v přijímacím řízení na vysoké školy se v posledních letech pohybuje kolem 95 procent a že odborná kvalifikace kantorů je na vysoké úrovni.

„Až přijde na adresu rady oficiální podnět, tak se jím budu zabývat,“ řekl předseda školské rady Ivo Skoumal. „Na gymnáziu jsem studoval já, žena i naše děti a vždycky se vyskytly nějaké problémy. Ale shazovat kvůli tomu celou školu je nesmysl.“