VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rohle se může pochlubit bohatým kulturním a spolkovým životem

Rohle – Bohatou historií a pestrým kulturním životem se může pochlubit obec Rohle. Patří k nejstarším na Zábřežsku, založena byla už na konci třináctého století. V šestnáctém století patřila k největším vesnicím v regionu.

28.7.2013
SDÍLEJ:

Starosta Rohle Pavel Kutálek.Foto: OÚ Rohle

Dnes zde žije přibližně 670 obyvatel, kteří si na nudu rozhodně nemohou stěžovat. „Konají se zde koncerty, plesy, karnevaly, masopust, rybářské akce, adventní akce. Stejně bohatá je spolková činnost. Působí zde rybářský spolek, myslivecké sdružení, hasiči, mažoretky, dechová hudba Rohelanka a Rohelské Radušky. Dobré je u nás také sportovní vyžití," říká v rozhovoru pro Šumperský a jesenický deník starosta Rohle Pavel Kutálek.

Seriál Deníku STAROSTI NAŠICH STAROSTŮ

Kdybyste měl jmenovat nejdůležitější věc, jež teď v obci máte vykonat, která by to byla?
Nejdůležitější věcí, která by se měla v obci vykonat, je výstavba kanalizace. Ta by nám umožnila pokračovat v dalších akcích, které jsou na ní závislé, jako jsou například opravy místních komunikací, chodníků a tak dále.

Co považujte za největší úspěch, kterého se vaší obci letos podařilo dosáhnout?
V letošním roce se nám podařilo získat dotaci na zateplení a výměnu oken na základní škole. Z Programu obnovy venkova Olomouckého kraje jsme dostali dotaci na opravu místní komunikace v Janoslavicích. Za velký úspěch považuji pokračující rekonstrukci kulturního domu.

Co je podle vás největším problémem vašeho současného starostování?
Největším problémem je nedostatek finančních prostředků, se kterým se každoročně potýkáme. Dále mě trápí nedostatek žáků v základní škole a nutnost dalšího dofinancování z obecního rozpočtu. Jsme jedna z mála obcí, která se snaží udržet úplnou základní devítiletou školu v obci, aby žáci nemuseli dojíždět do města, a neztráceli tak kontakt se svou vesnicí.

Straší vás odliv obyvatel z obcí do velkých měst a aglomerací? Nemáte strach, že se vesnice zcela vylidní? Máte možnost jako starostové s tím vůbec něco udělat?
Stěhování obyvatelstva do měst a následné vylidňování obce zatím určitě nehrozí. Ve vesnici probíhá běžné stěhování obyvatelstva. Počet obyvatel se již několik let drží na stejné úrovni. Prodávané nemovitosti bývají zpravidla velice rychle odkoupeny a obsazeny.

Kdybyste získal do rozpočtu sto milionů korun, jak byste s těmito penězi naložil?
Při získání částky sto milionů korun do rozpočtu bych určitě začal s výstavbou kanalizace. Ale jsou i jiné oblasti, do kterých je potřeba investovat, jako jsou opravy místních komunikací, výstavba penzionu pro seniory, rekonstrukce budovy obecního úřadu, kde se nachází také pošta a místní knihovna, vybudování parku, opravy autobusových zastávek a tak dále. Z výše uvedeného je jistě patrno, že výše uvedený obnos bychom rychle a účelně dovedli využít. Samozřejmě, že by ani zdaleka nestačil na veškeré akce, ale dokázal by nám posunout vesnici zase dál.

Zkuste vyjmenovat tři důvody, proč se právě ve vaší obci dobře žije?
Za prvé je to zdravé životní prostředí. V obci je také mateřská škola a úplná základní škola, zdravotní středisko, lékárna, pošta, obchod se smíšeným zbožím, obecní úřad s Czechpointem, knihovnou a matrikou, kadeřnictví… Bohaté je také kulturní dění v obci. Konají se zde koncerty, plesy, karnevaly, masopust, rybářské akce, adventní akce. Stejně bohatá je spolková činnost. Působí zde rybářský spolek, myslivecké sdružení, hasiči, mažoretky, dechová hudba Rohelanka. Dobré je u nás také sportovní vyžití. Rohle je  klidné místo pro život v blízkosti Zábřeha, Mohelnice, Uničova a Šumperka, kam je na dojíždění zhruba stejná vzdálenost a kam mnoho obyvatel jezdí za prací.

Kdybyste si mohl vybrat nějaké místo na světě, kde byste chtěl žít, a nesměla by to být vaše obec, kde by to bylo?
V České republice by to bylo na Šumavě. Mimo hranice republiky pak ve Švédsku nebo ve Finsku.

Autor: Michal Krestýn

28.7.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Šumperk doma poprvé v sezóně prohrál s Hodonínem
18

Draci přímo do semifinále nepostoupí. Doma ztratili s Hodonínem

Šumperk v přípravě rozstřílel Rapotín 9:0
11

Šumperští fotbalisté nasázeli Rapotínu devítku

Důležitá výhra v cestě za záchranou. Gamaspol Třinecké přejel ve druhé půli

Futsalisté Jeseníku oživili tři kola před koncem nejvyšší soutěže šance na její záchranu. V pátek večer na šumperské palubovce porazili poslední Třinec 5:1. Gamaspolu navíc zahrál do karet fakt, že desátá Česká Lípa neuspěla.

Režisér Špindlu představil v Zábřehu novou komedii

FOTOGALERIE /  Novou komedii Věčně tvá nevěrná představili zábřežskému publiku její tvůrci v čele s režisérem Milanem Cieslarem. Snímek v předpremiéře promítlo ve čtvrtek 15. února zábřežské kino Retro.

Nově narozená miminka na Šumpersku a Jesenicku, 7. týden 2018

HLASUJTE V ANKETĚ / FOTOGALERIE / Díky vstřícnosti porodnice v Šumperku a Jeseníku vám přinášíme fotografie nejmladších obyvatel našeho regionu, tedy miminka, která se u nás narodila v uplynulých dnech.

Sportovci tleskají Ledecké. Američanka chce znát její DNA

Skvělá, senzační, báječná. Jen samá superlativa se snáší na adresu české zlaté medailistky Ester Ledecké. Přečtěte si, jakým zůsobem jí skládají hold slavní čeští i světoví sportovci.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT