Domovem se sourozencům na celých dlouhých osm let stala stará ztrouchnivělá kůlna, a to jen díky dobrotě sousedky, která ji nešťastným sourozencům nabídla jako dočasné útočiště. Květa Žigová je Romka. S bratrem Ondrou jako jediní z celé komunity vždy měli zaměstnání. Pracovali a pracují tvrdě, zvládli i třísměnný provoz v továrně. Poté, co je majitel domu vyhodil z bytu, skončili bez střechy nad hlavou. Pomoc našli u sousedky. „Dala jsem jim k dispozici dřevěnou chatku. Měla jsem bezmocného manžela, pět dětí, takže jsem je nemohla vzít k sobě,“ jakoby se Marie Vicková omlouvala za to, že pro sourozence nemohla udělat víc. „Chodili se ale ke mně koupat a brali ode mne elektřinu, víc jsem dělat nemohla,“ dodala Vicková. Chatka, to je pro kůlnu z pár prkýnek, kterými profukuje vítr a střechou teče, hodně honosný výraz. Málokdo si umí představit, že by zde měl chvíli přebývat, natož pak, aby se takové místo stalo domovem.

„Přežila jsem to, co jsem měla dělat? Nejhorší to bylo v zimě, ale přece jsem si z toho udělala domov. Kdo ke mně přišel, nevěřil, že se z takového nic dá udělat tak pěkné bydlení,“ řekla Květa Žigová nad fotografiemi, které připomínají místo, jež se na osm let stalo jejím útočištěm. K vlastnímu bydlení ji scházelo to nejdůležitější, peníze. Obec požadovala k získání bytu kauci třiceti tisíc korun a nikoho nezajímalo, v jakých podmínkách bydlí. „Takhle se přece obec, která má poskytovat sociální bydlení, nesmí chovat,“ netají rozhořčení Karel Gábor, předseda občanského sdružení Roma Vidnava, které pomáhá Romům při řešení problémů. Ani jeho přímluva však Květě nepomohla.

Květa Žigová nakonec na kauci našetřila a teď má kolem sebe konečně pevné zdi, žádný luxus to však není. „Dala jsem kauci za mokrý a plesnivý byt. Platím řádně nájem, ale pořádně bydlet nemůžu,“ posteskla si Květa. Problémy ji však nedeptají, žádné práce nebojí. Spolu s přítelkyní neváhá vzít do ruky nářadí a pustit se do oprav. „Nejhorší je, že opravíme omítku a zase nám spadne. Když se osprchujeme, tak je v pokoji mokrá zeď,“ přidala se Renata Balážová. Květa je však vděčná i za tuto možnost. S úsměvem říká, že vše je lepší než stará kůlna.